• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 20 czerwca 2024
  • Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama
Wiadomości
Data: 17 czerwca 2015, Środa / Ilość wyświetleń: 3903

Rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie: Nie dążymy do likwidacji szpitala w Rabce-Zdroju

Na prośbę portalu Gorce24.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia w Krakowie ustosunkował się do informacji o problemach finansowych Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju oraz zarzutów, że Fundusz zmniejsza rabczańskiemu szpitalowi kontrakt i dąży do likwidacji lecznicy w Rabce-Zdroju. Rzecznika funduszu przekonuje, że kontrakt dla rabczańskiej placówki regularnie, co roku, wzrasta, że Funduszowi nie zależy na likwidacji szpitala w Rabce-Zdroju, a za nadwykonania nie płaci, bo nie ma pieniędzy, a nie ze złej woli.

Zwróciliśmy się do NFZ w Krakowie z następującymi pytaniami: Jak NFZ w Krakowie skomentuje zarzuty burmistrz Rabki-Zdroju, lekarzy i prezes Szpitala Miejskiego, że NFZ dąży do likwidacji szpitala w Rabce-Zdroju? 2. Jak NFZ odniesie się do informacji, że Fundusz nie chce wypłacić szpitalowi 400 tys. zł zaległych nadwykonań? Czy rabczański szpital ma szansę na zwiększenie kontraktów? Czy delegacja z Rabki-Zdroju, która ma spotkać się 9 lipca z kierownictwem NFZ w Krakowie, może liczyć na jakieś dobre informacje, korzystne dla placówki?

- W odpowiedzi na Pana pytania uprzejmie informuję, że Szpital w Rabce działa w oparciu o umowę z NFZ, natomiast to nie fundusz jest odpowiedzialny za funkcjonowanie szpitala, właściwą organizację pracy, czy rozliczenia z pracownikami, do jakich zobowiązany jest szpital. Te kompetencje należą do zarządzających szpitalem - zaznacza Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. .

- MOW NFZ nie dąży do likwidacji ani szpitala w Rabce, ani żadnej innej placówki, z którą ma podpisana umowę. NFZ ma prawo rozwiązania umowy z placówką medyczną wyłącznie w ściśle określonych prawnie sytuacjach związanych z rażącym naruszeniem umowy, czy też niewywiązywania się z podpisanej umowy, a w przypadku szpitala w Rabce nie ma o tym mowy - wyjaśnia.


Rzeczniczka przytacza dane z których wynika, że globalna umowa na wszystkie rodzaje świadczeń Szpitala Miejskiego w Rabce od 2011 roku, czyli od podpisania nowych umów na świadczenia medyczne – regularnie i w ramach możliwości finansowych jakimi dysponuje NFZ – wzrasta:

2011 - 10 203 462,10 zł
2012 - 11 779 213,80
2013 - 12 240 464,30
2014 - 11 739 807,35
2015 - 11 946 216,36

- Zmniejszenie umowy nastąpiło jedynie między rokiem 2013 i 2014 i dotyczyło tylko oddziałów szpitalnych - tłumaczy rzeczniczka. - Było to związane ze zmianą zasad rozliczania świadczeń dla wszystkich podmiotów realizujących umowy w tym rodzaju i tym samym podpisywania aneksów do umów na lata następne.

W przesłanej odpowiedzi czytamy, że NFZ bardzo szczegółowo analizował, jakie świadczenia na oddziałach szpitalnych rozliczają ponad limit placówki. - Z finansowania nadwykonań czy też analizy struktury realizacji świadczeń zostały wyłączone min. tzw. „zerowe” hospitalizacje, czyli przyjęcie i wypis w tym samym dniu (oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy pacjent nie została przyjęty w trybie nagłym, ratującym życie, czy w ramach świadczeń nielimitowych – np. na oddział intensywnej terapii). Z tego wynika zmniejszenie umowy. Szpital w Rabce nie był jedynym szpitalem, które umowy w związku z tym zostały zmniejszone. Problem tego typu hospitalizacji NFZ starał się rozwiązać zwiększając nakłady na poradnie specjalistyczne, gdzie rozliczne do tej pory świadczenia w oddziale szpitalnym mogły być z powodzeniem realizowane. W przypadku szpitala w Rabce w ciągu ostatnich lat ten wzrost to 36 procent (wartość umów z 2011 r. - 1 623 713,5, z 2015 - 2 216 279,80 zł). Podobnie jest w przypadku pozostałych rodzajów świadczeń. Stopniowy wzrost następuje również w przypadku umów na świadczenia realizowane w oddziałach szpitalnych. W ubiegłym roku wszystkie umowy opiewały na kwotę 6 609 563,70 zł, w tym roku jest to 6 767 610,80 zł - dodaje.

W ubiegłym roku, wylicza krakowskie NFZ, szpital w Rabce-Zdroju wygenerował 681 466,57 zł nadwykonań. - W oparciu o jednolite dla wszystkich świadczeniodawców zasady finansowania nadwykonań szpital otrzymał w ramach podpisanej ugody 226 189,61 zł - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień. - Nadwykonania na oddziałach szpitalnych w Rabce zostały sfinansowane w 30 procentach. NFZ finansuje nadwykonania w ramach swoich możliwości finansowych, w oparciu o jednolite kryteria dla wszystkich. Nie jest to kwestia woli NFZ, tylko szczegółowo ustalonych zasad. W ciągu ostatnich lat nie było sytuacji, aby nadwykonania wszystkich placówek mających umowę z NFZ zostały sfinansowane w 100 procentach. Dlatego też zostały określone priorytety, jakie świadczenia zrealizowane ponad limit możemy sfinansować w 100 procentach, a jakie finansowane są częściowo. Do tych najważniejszych należą świadczenia ratujące życie, tzw. świadczenia nielimitowe (porody, zawały), świadczenia udzielane na oddziałach intensywnej terapii, związane z leczeniem nowotworów. Struktura i zakres realizowanych świadczeń przez rabczański szpital nie pozwoliły na większe sfinansowanie nadwykonań. Warto też pamiętać, że fundusz zobowiązany jest wywiązać się z finansowania zobowiązań określonych w umowach, zatem generowanie nadwykonań przez szpitale jest zawsze związane z ryzykiem, w jakim wymiarze zostaną one ewentualnie pokryte przez fundusz - informuje.

Na pytanie o możliwości zwiększenia kontraktu dla szpitala w Rabce-Zdroju, rzeczniczka NFZ w Krakowie odpowiada: - MOW NFZ finansuje świadczenia w oparciu o zaplanowany budżet. Obecnie nie przewidujemy żadnych zwiększeń w umowach, które mamy podpisane ze świadczeniodawcami ze względu na ograniczone środki finansowe.

Aleksandra Kwiecień potwierdziła, że 9 lipca ma dojść do spotkania przedstawicieli Rabki-Zdroju z kierownictwem małopolskiego oddziału NFZ.

(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Mieszkaniec
18.06.2015 23:37
IP: 83.26.125.127

Jeszcze nie słyszałem by w Rabce władza popełniła jakikolwiek błąd, inni tak ale nie władza. Szpitalowi potrzebny jest audyt jak tlen do życia. Proszę się przyjrzeć przerostowi administracji i innym zatrudnionym którzy nie wiadomo co w zasadzie robią w szpitalu, oprócz tego, ze biorą tam wynagrodzenie.

Bufetowa miejscowa na odejście gotowa
18.06.2015 22:04
IP: 31.174.67.222

Wszystko jest polityką - takie felietony ma pewien poseł. NFZ w szczególności bo co nie da to zostanie (dla innych). Dlatego robię plagiat komentarza, który z perspektywy mojego bufetu świetnie i wyjątkowo obrazowo przez pryzmat miski tłumaczy kłopoty miejscowego szpitala i niemożność porozumienia z NFZ: "Zdecydowana większość polityków pcha się do koryta tylko po to by kraść. Ten aksjomat naszej polskiej rzeczywistości przyswoiły już nawet dzieci. Nie wszyscy natomiast pojęli że przaśny polityk wywodzący się w pierwszym pokoleniu z gminy, który jeszcze chwilę przed osiągnięciem sukcesu wyborczego korzystał z wygódki za stodołą, musi nadrobić zapóźnienie w stosunku do swoich rywali którzy zdążyli się już nachapać. Dlatego też działanie takiego buraczanego trybuna ludowego będzie pozbawione nawet formalnej otoczki usiłującej nadać pozory działań zgodnych z prawem, tutaj nie ma czasu na jakąkolwiek finezję. Buraczany polityk żre jak świnia, wsadzając ryj prosto do koryta, nie bacząc że to brzydko wygląda. Musi zdążyć utuczyć się zanim zostanie od tego koryta odsunięty. Dlatego też buraczany polityk nie lubi gdy ktokolwiek przygląda się takiej mało wyrafinowanej konsumpcji. Najlepiej zatem ustawić parawan tajne/poufne dookoła koryta i ukazywać się wyborcom dopiero po opróżnieniu koryta i otarciu ryja z resztek pokarmu, załamując przy tym ręce że koryto niestety już puste. Malkontentom żądającym wyjaśnienia co stało się z zawartością koryta można zawsze w takiej sytuacji powiedzieć z przekąsem: Jakżeś taki mądry to spraw aby koryto znowu było pełne."

PANDORA'S BOX
18.06.2015 21:44
IP: 31.174.67.222

Nadal uważam też, że nadmierna pazerność szpitalowi nie służy i ułatwia powstanie problemów finansowych kiedy dyrektorka ma w niektórych latach więcej niż dyrektor szpitala powiatowego. W ślad za BIP Małopolska ( http://bip.malopolska.pl/grabkazdroj/Article/get/id,679215.html ) wysokości zarobków Pani Prezes szpitala w Rabce-Zdroju. Za rok 2014 jeszcze nie ma stosownego oświadczenia prezes choć mamy czerwiec 2015 ale np. za lata 2013-2010 są. I tak w/g danych tam podanych mamy za 2013 rok osiągnięcie dochodu wynikającego ze stosunku pracy - 178 892, 87 PLN co daje średnią kwotę 14 907 PLN/mc. Rok 2012 - 130 931,28 PLN. Rok 2011 - 115 575, 74 PLN. Rok 2010 - 102 851, 28 PLN. SUMA tych 4 lat ("walki") = 528 251,17 PLN. Gdzie tu kryzys i zagrożenie dla bytu podmiotu jakim jest szpital? To kurraaa znosząca złote jaja jak pokazuje matematyka z oświadczeń z każdym rokiem więcej i WIĘCEJ aż znowu pada. Pozostaje wrócić do wypowiedzi Przybyło o zarobkach prezes dwukrotnie mniejszych od lekarzy. Wątpię czy w tym szpitalu są lekarze zarabiający po 30 000 PLN/mc ? W reportażu: http://krakow.tvp.pl/20423895/dlug-szpitala-rosnie-rabka-wstrzymuje-planowe-operacje jest w 1 min 48s jest mowa o obcinaniu przez NFZ kontraktu dla szpitala, dla oddziału chirurgii w ciągu 7 lat zmniejszył się o połowę. Zarobki Pani prezes jak widać są w dokładnie odwrotnej relacji ale w tym samym postępie- rossnąąą. I dlatego obie strony będę po swojemu nawijać. Z kwoty 12 240 464 zł - 1.46% to jej zarobek w 2013 roku.

PANDORA'S BOX
18.06.2015 20:28
IP: 31.174.67.222

Mnie te przekonywania nie przekonują. Typowa mowa trawa, z której nic konkretnego nie wynika dla czytelnika. Nadwykonania są z góry skazane na stratę i oczywiście nie jest to " kwestia woli NFZ, tylko szczegółowo ustalonych zasad". Rzeczniczka nawija jak nasza burmistrz. Aż niepojęte, że nie mogą się dogadać. Płaszczyzna porozumienia nie zależy jednak od zdolności nawijania, na dodatek każdy na swoją stronę. Bo jeśli tak byłoby to Rabka byłaby rajem.

masakra
18.06.2015 14:51
IP: 178.37.67.221

"...natomiast to nie fundusz jest odpowiedzialny za funkcjonowanie szpitala, właściwą organizację pracy, czy rozliczenia z pracownikami, do jakich zobowiązany jest szpital. Te kompetencje należą do zarządzających szpitalem... ." Nic dodać nic ująć. ZWOLNIĆ i pognać na tockach z gnojem.

NFZ
18.06.2015 11:10
IP: 213.158.221.49

Z tego artykułu wynika że pani burmistrz i prezes szpitala kłamią, ciągle zasłaniają się złymi wynikami finansowymi szpitala powodowanymi przez NFZ. A to nieudolność pani prezes szpitala powoduje te kłopoty finansowe. Cały zarząd szpitala powinien podać się do dymisji za nieudolność i za ...[Naruszenie Regulaminy - fragment usunięty].... A pan wiceburmistrz Robert Wójciak to w tym zarządzie bierze kase za co? Za to samo co za bycie wiceburmistrzem czyli tylko za kiwanie głową bo to najlepiej mu wychodzi.

Szpital
18.06.2015 10:40
IP: 77.254.220.85

Czyli szpital jest nieudolnie zarządzany. Rodzi się pytanie na kim robi się te nadwykonania, którymi chcą zarobić na krociowe pensje lekarzy, skoro jak ktoś w tym szpitalu zapisze się na badanie i mają oddzwonić z terminem do 3 miesięcy to przez 2 lata nikt nie dzwoni. Prezes tego przybytku powinien zarabiać najniższą krajową i prowizje od tego co szpital zarobi, wtedy nagle zapanował by porządek.

rabczanin
18.06.2015 10:24
IP: 91.231.23.12

No i macie prawdę o zadłużeniu szpitala ale burmistrzowa dalej będzie wam prąła mózgi że to NFZ i radni opozycji narobili długów na 1 600 000zł(-400 000zł zaległość zNFZ)może choć teraz wyspowiada się przed radą i mieszkńcami z tych długów i może podałaby tez faktyczny stan finasów drugiej spółki zakąłdy komunalne obdarowane chojnie za darmo przez jej radnych nieruchomościmi wartymi miliony. Odsyłam też mieszkańców do Biuletynu Informacji Publicznej na stronie www.rabka.pl ile zaikasowałą za tą radosna twórczość burmistrzowa za 2014r -188507zł co daje miesięcznie 15666zł według najnowszych danych-pytam rabczan czy nas na to stać ?czy dalej mamy się tak okradać?

okradany podatnik
18.06.2015 10:17
IP: 91.231.23.12

Nadwykoania niezapałcone 400 000 a dług 2 000 000 pytanie do klakierów burmistrzowej dlaczego nie zapytacie gdzie podziało 1600 000 i jaki macie na to pomysł podnieść rękę nich rabczanie w podtakach to zapłacą? Radny klakier Rapacz napadł na sesji na radnego opzycji Hajdyłe a jaki plan przedstwiły klakiery burmistrzowej a między innymi Rapacz? Panie Rapacz wy nic nie potraficie mądrego zaproponowac poza podnoszeniem ręki nad wszystkim co wymysli wasza guru -pytam więc po co was tylu po co mamy wam płącić diety skoro działacie jak w Korei Północnej ?To każdy potrafi bo to nie wymaga myślenia . Czemu pan jest głuchy na zaproponowane propozycje ze strony Radnych opozycji ? Powtarzam jest pełna zgoda na ratowanie Szpitala ale nie przy tym zarzadzie i radzie nadzorczej bo będą to kolejne utopione miliony a my jako podtanicy zapałcimy za to -to nie są wasze prywatne pieniądze tylko publiczne i nich pan to przyjmnie do wiadomości bo będzie pan i pana koledzy i koleżanki przed mieszkańcami odpowiadać jak te pieniądze przepadną bo jak pan zapewne usłyszał NFZ nie jest winny temu gigantycznemu zadłużenia a jak podejmiecie decyzję o sprzedaży przychodni to sprawa trafi do wyższych instancji . Już oddaliście kolejny majątek w formie nieruchomości wartego miliony bez zająknięcia ,bez jakiejkolwiek analizy finasowej spółki zakałady komunalne a sytuacja i tam nie jest wesoła i zanim podnieśliście nieodpowiedzialnie rękę na przeniesieniem aportem tych nieruchomości prezes zakładó komunalnych powinna przed radą zdać pełną relację z stanu finasowego spółki. To co wyprawiacie to fikacja Rady i to wy bedziecie odpowiedzialni za to co robi burmistrz z majatkeim tych spółek a może ma pan w tym interes ? Niech pan przy okazji sprawdzi oświadczenie majątkowe waszej guru zainkasowałą przez waszą służalczą decyzję 188 507 zł czy według pana to nie jest amoralne że przy takich długach nagradzać burmistrzową aż tak astronomicznym wynagrodzeniem?

obiektywna stąd
18.06.2015 09:45
IP: 92.60.133.185

Trzeba przyjrzeć się zarządowi, kompetencjom prezesa, wykształceniu,zasadnościom wysokiego wynagrodzenia, bo ten szpital ciągle miał problemy finansowe. Może mamy jakąś Radę Miejską, może zajmie się tą sprawą, bo same przyjaźnie na szczeblach tej sprawy już nie załatwią.

wojtek
18.06.2015 07:48
IP: 178.43.173.46

no i dowiedzieliśmy się wszystkiego kto tu ścieme wali Przybyło i Skwarkowa to dla mnie wielkie oszustki jak można zwalać wine na NFZ że nie płaci mamy cały wykaz SCIEMNIAJA TE BABY są normalnie WREDNE i do natychmiastowego ZWOLNIENIA

lugoshi
18.06.2015 01:44
IP: 41.230.40.138

Problem Szpitala to nieudolne zarządzanie!

pączek
17.06.2015 23:10
IP: 91.231.23.12

Cóż tu więcej komentować.. Wyszła prawdomówność p. Burmistrz. Dobrze, że chociaż przyznała uczciwie na sesji, że już nie ma pieniędzy na utrzymanie zieleni, i w związku z tym tereny wzdłuż Poniczanki nie będą w tym roku koszone.(do odsłuchania na stronie rabka.pl)

nocny marek
17.06.2015 22:58
IP: 176.100.195.132

Ciekawe czy Przybyło każe usunąć artykuł? Panie Marku z TP może to panu da do myślenia

Zobacz także
Reklama