• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 28 maja 2024
  • Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Reklama
Wiadomości
Data: 16 listopada 2015, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 5132

Sami siebie trujemy - spotkanie na temat czystego powietrza w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Rabczański Alarm Smogowy zorganizował pierwsze spotkanie na temat zanieczyszczenia powietrza w Rabce-Zdroju. Najmocniej wybrzmiały na nim dwie informacje: że oddychamy rakotwórczym, niezwykle zanieczyszczonym powietrzem i że główną tego przyczyną są domowe piece, w których pali się śmieciami i złej jakości węglem. - Sami siebie trujemy - mówili na spotkaniu eksperci. Spotkanie odbyło się w budynku biblioteki na dworcu PKP i wzięło w nim udział ok. 30 osób.

Gości przywitała Bogusława Dubiel, po czym głos zabrał pierwszy gość spotkania - Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Mówił on o alarmujących wynikach badań powietrza w Polsce i naszym regionie, i jego niszczącym wpływie na człowieka. Zanieczyszczone powietrze, powiedział, powoduje m.in. bezpłodność, raka czy choroby płuc. Badania wykazały też, że dzieci, które oddychają zanieczyszczonym powietrzem mają mniejszy iloraz inteligencji. - To przerażające - skomentował.

Polska - mówił przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego - jest pod tym względem najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie. - W Nowym Sączu jest w powietrzu 200 razy więcej rakotwórczego benzoalfapirenu niż w Londynie. I nie wynika to z przemysłu, energetyki czy transportu. Zanieczyszczenie to pochodzi w głównej mierze z domowych palenisk. Chciałbym, żeby to właśnie najmocniej wybrzmiało ze wszystkiego, co dziś powiedziałem - mówił Piotr Siergiej.

Poinformował też, że od początku tego tygodnia, przez ok. 2 tygodnie, w ramach akcji Radia Kraków, w Rabce-Zdroju ma stacjonować pyłomierz. Będzie on badał stan zanieczyszczenia powietrza w uzdrowisku.

Na koniec Piotr Siergiej zaapelował, by wszyscy, łącznie z władzami, zaangażowali się w walkę z zanieczyszczeniem powietrza, gdyż jest to problem, który może poważnie zagrozić również interesom Rabki-Zdroju, jako uzdrowiska. - Jak sam znam przypadki, że ludzie powiedzieli, iż nie będą przyjeżdżać już więcej do Rabki, bo tu śmierdzi - dodał.

Po nim głos zabrał komendant Straży Miejskiej w Rabce-Zdroju Kazimierz Zapała. On z kolei przekonywał, że z obserwacji strażników wynika, że mieszkańcy nie palą w piecach śmieciami na dużą skalę. Ma to wynikać przede wszystkim z ilości oddawanych śmieci, która zimą jest mniej więcej sama jak latem. Jego zdaniem, w Rabce nie jest tak złe powietrze jak powszechnie się to przedstawia. - Problemem jest przede wszystkim niskiej jakości węgiel, jaki spala się w piecach, a który jest dopuszczony do obrotu - stwierdził.

Burmistrz Ewa Przybyło, której wystąpienie zamknęło część prelekcyjną spotkania, po raz kolejny sprzeciwiła się rozpowszechnianiu informacji, że Rabka-Zdrój rzekomo z powodu zanieczyszczonego powietrza traci status uzdrowiska. Jak mówiła, jest to nieprawda i dodała, że nie będzie pozwalać, by takie informacje były rozpowszechniane. Jej zdaniem za złą jakość powietrza w całym regionie odpowiadają w głównej mierze: złe nawyki, niska świadomość ekologiczna, a także państwo polskie, które dopuszcza do obrotu niskiej jakości opał. Jak twierdzi, potrzebne są programy ekologiczne, które będą uczyć dzieci, by nie popełniały błędów rodziców.

Jej zdaniem, nie można też mówić o tym, że w Rabce-Zdroju jest brudne powietrze dopóki nie zostaną tu przeprowadzone rzetelne badania, jakich do tej pory w uzdrowisku nie było. Do tego potrzebna jest stała stacja monitoringu powietrza. - Apeluje, żebyśmy sami sobie złej marki nie robili - mówiła.

Ewa Przybyło zapowiedziała, że miasto weźmie udział w najnowszej edycji programu ekologicznego KAWKA. Przypomniała też, że Rabka-Zdój jest liderem w programie LIFE, który zakłada m.in. zatrudnienie ekodoradców, stworzenie mapy zanieczyszczeń oraz wsparcie finansowane dla wymiany okien, pieców na ekologiczne i termomodernizacji budynków prywatnych. - Jesteśmy przygotowani do absorpcji dużych pieniędzy na ten cel z Unii Europejskiej, które pomogą nam rozwiązać ten problem - zapewniła.

Reprezentująca Rabczański Alarm Smogowy Bogusława Dubiel dodała na koniec, że ważne jest, by połączyć siły w walce o poprawę stanu powietrza w Rabce-Zdroju. Potrzeba do tego jest dobra współpraca m.in. mieszkańców, organizacji pozarządowych, inicjatyw społecznych i władz miasta.

Spotkanie zakończyła dyskusja uczestników spotkania z prelegentami.

(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Wydaje mi się
19.11.2015 10:45
IP: 83.4.154.124

30 osób na całą Rabkę? Czy to aby nie świadczy o małym zainteresowaniu mieszkańców? A może tylko chodzi o to, że w papierach odbyło się spotkanie, więc można rozliczyć projekt? Za dużo pytań

hanka5
19.11.2015 00:20
IP: 83.27.89.77

APEL DO WŁADZ RABKI ZDROJU O PODJĘCIE WALKI O CZYSTE POWIETRZE www.petycjeonline.com/apel_do_wadz_rabki_zdroju_o_podjcie_walki_o_czyste_powietrze

milka
18.11.2015 19:30
IP: 83.27.55.182

kto porównuje Nowy Sącz do Londynu.. sprawa jest oczywista: dajcie ludziom zarobić tyle, ile zarabiają Londyńczycy, a problem sam uleci w powietrze i nie będzie po smogu śladu - każdy założy sobie dwu-funkcyjny piec gazowy, lub piec + solary i macie spokój, a mieszkańcy wygodę. Inaczej to tylko lanie wody.. yy.. albo dymienie w komin

stop trucicielom
18.11.2015 16:37
IP: 91.231.23.12

Rabczanka a jak wyniki badań okaża się druzgocące a wszystko na to wskazuje to odszczekasz swoje głupawe wypowiedzi?.Czy dalej klakierko burmistrzowej będziesz bredzić jak naćpana.

Paweł Jung
17.11.2015 13:15
IP: 83.0.167.229

Bardzo dobrze się stało, że powstała taka inicjatywa! To znaczy, że generalnie ludzie przestają szeptać pokątnie, a wyraz niezadowolenia i troski społecznej, to nie pantoflowa insynuacja, ale twarz,- na dodatek medialna i do tego z dobrym profilem. Lepiej, żeby miastu doradzali mieszkańcy, niżeli archaiczni i nikomu niepotrzebni radni, mający ostatnio status wyłącznie bezradnych. Należałoby się w ogóle zastanowić nad likwidacją tego tworu…(sic!) Węgiel nie jest bezpośrednim powodem smrodu w uzdrowisku, nie jest jego powodem również brak dotacji na solary. Główną przyczyną jest głupota i bezmyślność mieszkańców, również brak edukacji, a czasem czysta premedytacja związana z ekonomią. I właśnie uzdrowiska powinny próbować zmierzać w kierunku obniżenia ekonomicznych obciążeń związanych z ogrzewaniem. Dostępne alternatywne źródła ogrzewania, a przede wszystkim ich eksploatacja, powinny być wyraźnie tańsze. Mieszkańcy uzdrowisk, nie mogą dokładać się do wczasów Warszawki, a Warszawka nie może rezygnować ze wspierania finansowego uzdrowisk. No i sami mieszkańcy ,- więcej odpowiedzialności! Nawet pies nie sra do własnej budy.

mieszkaniec
17.11.2015 12:18
IP: 31.174.236.185

Jeśli jest tak dobrze , nie ma zanieczyszczonego powietrza , nie ma zagrożenia utraty statusu uzdrowiska , to w takim razie po co program LIFE i KAWKA. Najlepiej zwalić winę na mieszkańców ( bo żle palą w piecach ) , na państwo polskie ( bo pozwala sprzedawać złej jakości węgiel) tylko samemu nie proponuje się nic co zmusiło by mieszkańców do zmiany złych nawyków. Wszystkie działania burmistrz to zamiatanie problemu i pozorowanie że coś się robi.Oczekujemy od władz konkretów i jasnego stanowiska jak to z tym powietrzem jest naprawdę. Burmistrz jak mało kto chętnie korzysta z prawników występujących przeciwko mieszkańcom , to dlaczego do tej pory nie podjęła działań , które zmusiłyby gazety do opublikowania sprostowań jeśli podają nieprawdę . Samo nie życzenie sobie nie załatwi sprawy.Myślę że sprawa ulegnie pogorszeniu po planowanych nowych opłatach za śmieci.Proszę o konkret w jaki sposób gmina jest przygotowana na wykorzystanie środków unijnych w tym temacie.Słuchając burmistrz można wysnuć wniosek iż wszystkie okoliczne gminy , które wdrożyły programy np. solarowe wykazała się niegospodarnością . Dlaczego nie opublikowano wyników ankiet ( choćby tych nielicznych) , które może wskazywały jakie są propozycje mieszkańców?

Ekolog Rabczański
17.11.2015 11:56
IP: 83.17.122.222

To wstyd że w Rabce nic samorząd i burmistrz nie zrobił w zakresie projektów ekologicznych dla nas mieszkańców uzdrowiska. Byłem ostatnio u znajomych w Rabie Wyżnej i tam jest już blisko 700 instalacji solarnych do ogrzewania wody zamontowanych przez gminę na budynkach prywatnych. I jeszcze w tym roku gmina w Rabie Wyżnej zamontuje 40 instalacji do produkcji energii elektrycznej. Taka wiejska gmina może wszystko a w Rabce się nic nie da zrobić? Wstyd.... po prostu ciężki wstyd....

rabczanka
17.11.2015 10:25
IP: 2.242.129.69

nie wierze tym pomiarom, w rabce jest dobre powietrze, tysiące ludzi do nas przyjeżdża właśnie z powodu powietrza i najładniejszego parku w całej polsce!

Mica
17.11.2015 08:19
IP: 5.172.233.93

Pierszym krokiem w walce z zanieczyszczonym powietrzem jest skonczenie ze spalaniem smieci i odpadkow z produkcji pantofli w piecach i w lasach .Nasze powietrze niedosc ,ze jest zatrute to smierdzi ,ze sie czlowiekowi zle robi.Polska mentalnosc jest taka ,ze gdyby za smieci nietrzebabylo placic to i tak spalaliby je w piecu .Nalezy podniesc mandaty karne ,to moze w tedy ludzie przestana nas zatruwac.

świadomy zagrożeń
16.11.2015 18:29
IP: 91.231.23.12

Burmistrzowa kolejny raz ośmiesza się twierdząc że powietrze w Rabce jest czyste i myślę że te pomiary kolejny raz pokażą jak jest obłudna,pytanie natomiast zasadnicze co zrobiła obecna burmistrz przez ostatnie 8 lat celu ochrony powietrza i wody poza pustymi frazesami? Praktycznie wszystkie okoliczne gminy ,wszystkie uzdrowiska przeprowadziły akcje montażu instalacji solarowych a teraz rozpoczynają kolejne akcje montażu instalacji i solarowych i fotowoltaiki a ona co zrobiła poza drwiną z nas mieszkańców. Mówi o braku świadomości a co zrobiła w tym zakresie żeby ta świadomość się zmieniła?Opozycja chociaż za własne pieniądze zorganizowała w Zdrojowej spotkanie na które przybyło kilkadziesiąt osób no i oczywiście ona ale tylko po to by krytykować to spotkanie.Miliony dotacji na konalizację i wodociagi przeszły nam koło nosa bo burmistrzowa miała inne piorytety tj trwonienie milionów z kredytów na drugorzędne sprawy.Przy tak lawinowym zadłużaniu miasta Rabka przez dziesiątki lat nie będzie mogła nadrobić zaniedbań w tej kwestii. Popytajcie mieszkańców Mszany,Raby Niżnej ,Raby Wyżnej jak wymierne korzyści dały im solary ile tysięcy ton węgla czy drzewa mogli mniej spalić . To nie tylko ochroną środowiska co najważniejsze ale też wymierna oszczędność w wydatkach na ogrzewanie wody i przede wszystkim wygoda.

Zobacz także
Reklama