• Gorczański Portal Informacyjny
  • Poniedziałek, 20 maja 2024
  • Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Reklama
Wiadomości
Data: 14 grudnia 2015, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 4533

Spotkanie opłatkowe Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich (zdjęcia)

CHABÓWKA. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej mszy w kościele św. Brata Alberta, którą odprawił ks. proboszcz Paweł Skowron w asyście ks. Piotra Wojtyły z Rdzawki. We mszy wziął udział poczet sztandarowy Koła Świętej Kingi ze Starego Sącza na czele z prezesem Józefem Szewczykiem, zaproszeni pszczelarze z żonami, a także m.in. poseł Edward Siarka, prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich Tomasz Szewczuk, prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Podhalańskich z Nowego Targu Jan Świdroń i wiceprezes Rafał Pietrzak z Rabki-Zdroju. Oprawę muzyczną mszy zapewnił zespół Piotra Majerczyka.

- Pszczoły żywią i leczą, hasło które wiele mówi. Dzisiaj mówi się, że gdy ostania pszczoła zginie, to nastąpi koniec świata. Święty Ambroży jest patronem pszczelarzy a sam pszczelarzem nie był. Ale jego przekazywanie słowa jak podaje tradycja było miodopłynne - mówił podczas homilii ks. Skowron.

Po mszy zebrani udali się na spotkanie opłatkowe do salki przy kościele. - To jest nasze pierwsze spotkanie z okazji dnia św. Ambrożego patrona pszczelarzy i spotkanie opłatkowe przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Odbyło się aby zintegrować pszczelarzy z tego regionu – mówił prezes Tomasz Szewczuk. - W naszym kole jest tylko jedna pszczelarka, a pozostałe panie (żony), ta nasza miła, słodka otoczka, jak nie pomagają, to na pewno nie przeszkadzają w tej naszej hobbystycznej i zawodowej pracy.

Po przemówieniu prezesa ks. Paweł Skowron poświecił opłatki, którymi podzieli się zebrani pszczelarze. Następnie uczestnicy spotkania zjedli obiad i wypieki przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chabówce. Nie zabrakło też miodu pitnego z tegorocznego zbioru.

Do Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich należy obecnie 67 pszczelarzy, w tym 18 członków ze Starego Sącza. Członkowie pochodzą z Jordanowa, gmin Raba Wyżna i Rabka-Zdrój. Obecny zarząd to: prezes Tomasz Szewczuk, wiceprezesem jest Józef Szewczyk ze Starego Sącza, skarbnikiem Zbigniew Dziwisz, sekretarzem Józef Zborek, a członkiem zarządu Władysław Niziołek.

(pk)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

I Ty
20.12.2015 03:54
IP: 176.100.196.27

Ja... masz rację :D... tyle z komentarza, bo administrator czuwa... jak by pleban i M. z P. się z nim dzielili... :D

żdżicz
19.12.2015 18:33
IP: 213.146.54.103

Jednego pszczelarza chętnie bym wziął za baki i powiedział ty żdżiczu :)

ja
15.12.2015 10:08
IP: 46.77.124.45

Do tych czarnych sukienkach Co robicie żeby pszczoły nie ginęły? Czy któryś z was mówi na ambonie że nie wolno palić śmieci. Źe jedni drugich tutaj zabijają? Hipokryzja i tyle. Zamiatajcie dalej pod dywan bo tylko tyle potraficie.

Zobacz także
Reklama