Ogromny sukces ubiegłorocznego pikniku retro przy Pałacu Głowińskich w Rabie Wyżnej sprawił, że rabiański ośrodek kultury postanowił powtórzyć to wydarzenie. 4 sierpnia na skwerze przy dawnym dworze ponownie odbędzie się Koncertowy Przewrót Pałacowy, ale... w nowej, wyjątkowej odsłonie. Towarzyszyć mu będą piknik lat międzywojennych i wojennych oraz widowisko „Spadkobiercy Wolności” – światło, muzyka, taniec i śpiew. Gwiazdami wieczoru będą Olga Szomańska i Janusz Radek. A to nie koniec atrakcji.
- Podczas imprezy planujemy wskrzesić dawną świetność dworu Głowińskich w Rabie Wyżnej przypadającą na lata międzywojenne, kiedy to właściciele tutejszego dworu prowadzili pensjonat – mówi Anna Piaskowy.
– Pałac Głowińskich oraz jego mieszkańcy Jan i Róża Zduniowie, a potem Wanda i Kazimierz Głowińscy odegrali ważną rolę nie tylko w życiu mieszkańców Raby Wyżnej, ale też regionu krakowskiego czy podhalańskiego. Mowa tutaj o roli dworu jako ośrodka kulturotwórczego szczególnie w czasach międzywojnia. To w dworze pielęgnowano wartości takie jak: przywiązanie do ojczyzny, do ziemi, do tradycji. W początkowym zaś okresie okupacji – dwór pełnił rolę ośrodka konspiracji niepodległościowej. Mieszkańcy Raby Wyżnej łączą rozwój rabiańskiej kultury i historii z dworem i rodziną Głowińskich, szczególnie z Różą Zduń „Panią Dziedziczką" i jej córką Wandą Głowińską. W czasie trwania plenerowego spotkania będziemy nawiązywać do działalności dziedziców, ich losów oraz historii dworu.
"SPADKOBIERCY WOLNOŚCI"
Wieczorne widowisko plenerowe "SPADKOBIERCY WOLNOŚCI" to wydarzenie interaktywne łączące światło, muzykę, taniec i śpiew, opowiadające w sposób interdyscyplinarny o kulturze, tradycji i działaniach niepodległościowych skupionych w dworze i na terenie Raby Wyżnej. Ten słowno-muzyczny spektakl będzie opowieścią o dziedzictwie rabiańskiego dworu, lokalnych bohaterach walki o wolność z historią Polski w tle. Ukazana poezją, narracją i piosenkami atmosfera ma wskrzesić pamięć o polskim czynie narodowowyzwoleńczym aż do roku 1989. Początek widowiska ma ukazać paralelizm między dworem w Soplicowie z „Pana Tadeusza”, a dworem w Rabie Wyżnej, w którym podobnie zatrzymał się czas, i którego dzieje odwołują się do uczuć patriotyzmu i dumy narodowej.
Gwiazdy wieczoru
Gwiazdami wieczoru będą Olga Szomańska i Janusz Radek oraz duet śpiewaków Monika Biderman-Pers i Piotr Karzełek. Artyści wystąpią w specjalnie przygotowanych na ten wieczór aranżacjach muzycznych. Jak sam tytuł koncertu wskazuje, tego wieczoru usłyszymy największe przeboje polskiej piosenki patriotycznej, ale też rozrywkowej. Tak dobrany repertuar pozwoli publiczności włączyć się w taniec i śpiew, oraz - po pierwsze – uczestniczyć bezpośrednio w tworzeniu kultury, a po drugie – być świadomym trudów walki o niepodległość widzem, tytułowym „spadkobiercą wolności”.
Zaplanowano wiele rekonstrukcji w formie warsztatów, zabaw twórczych oraz stoisk, wśród których pojawią się: plener rysunkowy, tradycje leśnictwa i łowiectwa, oraz „fabryka wódek zdrowotnych” nawiążą do pasji i działalności dziedzica Jana Zdunia, warsztaty i stragany zielarskie, potrawy w ziołach, kuchnia dworska z potrawami epoki będą inspirowane zamiłowaniem do zielarstwa dziedziczki Róży Zduń oraz tradycją gościnności dworu.
Ponadto wiele innych nawiązań: dioramy wojenne, zabawy dawne, turniej brydża, warsztaty robienia drewnianych zabawek, kasyno w parku, samochody przedwojenne i wojenne. A na piknikowej scenie tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza przedstawią taneczny obraz „Tamte lata, tamte dni”, podczas którego przeniesiemy się na wieczorek taneczny okresu międzywojennego z Ostatnim Mazurem (Jeszcze jeden mazur dzisiaj), którym to wtedy kończyły się wszystkie bale i potańcówki.
Na roztańczonej scenie staną też panie i panowie ze Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar, którzy to zaprezentują modę i tańce lat 20., 30. i 40. XX wieku. Organizatorzy zaproszą publiczność do pokazu i konkursu rodzinnego na najpiękniejszą stylizację retro. Zabrzmi też godzina „W”, którą rozpocznie się inscenizacja Powstania Warszawskiego.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.