• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Zaproszenia
Data: 24 maja 2024, Piątek / Ilość wyświetleń: 552

Spotkanie z warszawską aktorką, Aliną Świdowską

"Fundacja Sztetl Mszana Dolna zaprasza na niezwykłe spotkanie z warszawską aktorką, Aliną Świdowską, córką Adiny Blady-Szwajger, legendarnej lekarki z getta warszawskiego, która jako młodziutka dziewczyna musiała stawić czoła ekstremalnie trudnym wyzwaniom, w wydawać by się mogło, beznadziejnej sytuacji.

A jednak służyła chorym, głównie dzieciom, wśród głodu, braku leków, w rozpaczliwych warunkach, wśród także osobistych, tragicznych doświadczeń.

Przyjaciółka i współpracowniczka Marka Edelmana, wspominana w „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Kral, „I była miłość w getcie” Marka Edelmana czy „Ciągle po kole” Anki Grupińskiej, była także lekarką w Powstaniu Warszawskim, a po wyzwoleniu przez dziesięciolecia służyła pacjentom.

Jej córka, Alina, przygotowuje monodram na podstawie wspomnień mamy, spisanych w książce "I więcej nic nie pamiętam". Jego premiera odbędzie się 22.05.2024 r. w Teatrze Żydowskim w Warszawie, a już dwa dni później aktorka będzie gościć w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, gdzie także przybliży nam ten temat.

Organizatorzy zapraszają 24.05.2024 r. o godz. 17:00do budynku Biblioteki przy ul. Piłsudskiego 58a. Tym razem nie będzie transmisji online, można skorzystać jedynie na miejscu.

Wydarzenie objęła Honorowym Patronatem Burmistrz Miasta, Pani Agnieszka Orzeł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024"

Marek Rekucki
Fundacja Sztetl Mszana Dolna
Reklama
Zobacz także

XV edycja akcji Odkryj Beskid Wyspowy

Niedziela, 8 września 2024 08:00

Koncerty Krakowskiej Orkiestry Salonowej

Piątek, 9 sierpnia 2024 16:15

Koncert Eleni w rabczańskim Amfiteatrze

Niedziela, 4 sierpnia 2024 19:00

Leśny Fest

Niedziela, 21 lipca 2024 20:00
Reklama