• Piątek, 2 czerwca 2023
  • Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

Informacje

Nowa atrakcja w Rabce-Zdroju, dla kuracjuszy i mieszkańców (zdjęcia i video)

Data: 18 listopada 2020, Środa / Ilość wyświetleń: 4657

Kończy się kolejna ważna inwestycja uzdrowiskowa w naszym mieście, tym razem realizowana przez Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr. A. Szebesty w Rabce-Zdroju. Właśnie odbywają się ostatnie odbiory w zrewitalizowanym parku położonym wokół tego znanego rabczańskiego sanatorium.

Projekt „Kompleksowy rozwój infrastruktury uzdrowiskowej ŚCRU, w tym rewitalizacja parku zdrojowego wraz z budową tężni solankowej”, podobnie jak szereg projektów gminnych, realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 6.3.2. Wsparcie miejscowości uzdrowiskowych.

Dawny blask odzyskało przepiękne modernistyczne założenie parkowe, które zostało wzbogacone bardzo nowoczesnymi, ale wpisującymi się w klimat tego miejsca, elementami małej architektury. Planując modernizację parku pamiętano o dwóch podstawowych grupach odbiorców tej infrastruktury: dzieciach – wszak niegdysiejszy GORD był kiedyś sanatorium wyłącznie dziecięcym oraz dorosłych kuracjuszach i turystach – których dziś jest coraz więcej w obiektach sanatoryjnych Rabki. Dla najmłodszych wybudowano i urządzono zupełnie nowy plac zabaw, a także boiska do gier zespołowych. Z kolei dla wszystkich pozostałych oddano do użytku nowe urządzenia do inhalacji solankowych, aromaterapii, helioterapii, kinezyterapii. Tym samym Rabka-Zdrój zyskała kolejną – czwartą już – tężnię solankową.
Surrealistyczny układ ścieżek parkowych został wzbogacony także o elementy edukacyjne oraz promujące przyrodę i architekturę małopolskich uzdrowisk. Na kilkunastu tablicach opisano historie polskiego plakatu modernistycznego, nawiązując tym samym do stylu architektonicznego, w którym zaprojektowano zarówno budynek sanatoryjny, jak i jego otoczenie. Ta sama myśl towarzyszyła opisaniu małopolskich miejscowości uzdrowiskowych – każdą z nich ukazano przez pryzmat najbardziej charakterystycznych dla nich budynków reprezentujących modernizm w architekturze, głównie okresu międzywojnia. Całość dopełnia opis flory i fauny, którą można spotkać spacerując po odnowionym parku.

Jednak zrewitalizowany park to nie tylko miejsce dla kuracjuszy leczących się w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym. Na mocy porozumienia zawartego z burmistrzem Rabki-Zdroju cała przestrzeń parkowa zostanie udostępniona wszystkim rabczańskim kuracjuszom, turystom, ale także mieszkańcom.

Ale władze Śląskiego Centrum idą jeszcze krok dalej. Prezes zarządu ŚCRU Sp. z o.o. Jarosław Wieszołek pytany w rozmowie o plany wykorzystania tej odnowionej przestrzeni mówi: - Dostęp do naszego parku będzie w pełni otwarty dla wszystkich turystów i kuracjuszy odwiedzających Rabkę. Tym samym Park Zdrojowy administrowany przez Miasto i nasz Park stanowić będą teraz jedną, funkcjonalną całość o charakterze urządzenia uzdrowiskowego. Co więcej, deklaruję, iż na terenie naszej części parku i z wykorzystaniem naszego personelu rehabilitacyjnego będziemy prowadzili cykliczne zajęcia rekreacyjno-fizjoterapeutyczne dostępne dla kuracjuszy przebywających na leczeniu uzdrowiskowym w Rabce, turystów odpoczywających w mieście, a także samych mieszkańców Rabki. Na razie trwają ustalenia z miejskimi urzędnikami jak wspólnie zarządzać całą przestrzenią Parku Zdrojowego, która dziś rozciąga się od tężni solankowej w pobliżu kiwajki i ciągnie się pomiędzy ulicą Orkana i Parkową, a odnowionymi bulwarami nad Poniczanką i kończy się nową tężnia solankową przy Śląskim Centrum zlokalizowanym przy ulicy Dietla. Jestem dumny, że pomimo tego, iż jesteśmy podmiotem, który poprzez swoją historię powstania i status właścicielski związany jest ze Śląskiem, mogliśmy wnieść wkład w rozwój Rabki-Zdroju i w ten sposób wpłynąć na wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Rabki na uzdrowiskowej mapie Polski.

Materiał prasowy, oprac. (mr)

Galeria zdjęć