• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 27 kwietnia 2024
  • Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Reklama
Wiadomości
Data: 27 marca 2024, Środa / Ilość wyświetleń: 2041

Co obiecują kandydaci na burmistrza Rabki-Zdroju?

Aleksandra Koper: - Utworzę Centrum Obsługi Inwestorów, które będzie oferować wsparcie biznesowe dla młodych przedsiębiorców oraz zapewniać pomoc w uzyskiwaniu funduszy zewnętrznych.

Józef Łopata: - Będę promować Rabkę poprzez bilbordy od strony Krakowa i Zakopanego, reklamę w stacjach radiowych o zasięgu ogólnopolskim.

Robert Wójciak: - Jeśli zostanę Burmistrzem to co roku będę otwierał co najmniej jedną nową atrakcję.

W imieniu czytelników, administratorzy grupy Rabka Moje Miasto zadali wszystkim kandydatom na burmistrza Rabki-Zdroju piętnaście pytań dotyczących ich poglądów na problemy i zagadnienia związane z miastem. Odpowiedzieli na nie wszyscy - Aleksandra Koper, Józef Łopata i Robert Wójciak - z wyjątkiem obecnego burmistrza Leszka Świder, który odmówił udział w internetowej debacie. Jakie mają zdanie na temat rozwoju miasta, powrotu porodówki do rabczańskiego szpitala, płatnych parkingów czy braku nocnych dyżurów aptek? Odpowiedzi poniżej.

1. Rabka Moje Miasto przeprowadziło ankietę dotyczącą referendum określającego kierunek rozwoju Rabki -Zdroju (sanatoryjny, turystyczny, dla mieszkańców itp.). Z 116 osób ankietowanych 110, czyli 94% opowiedziało się za referendum, czyli chcą decydować w co inwestować w Rabce. Czy za Pani/Pana rządów jest to możliwe?

Aleksandra Koper: - Mój program zapowiada społeczne konsultacje przy większych projektach i inwestycjach. Zamierzam szeroko korzystać z rozwiązań prawnych, które umożliwią zabieranie głosu mieszkańcom, nie tylko podczas wyborów, ale w całej kadencji! W szczególności będę chciała przeprowadzać konsultacje ze szczególnym uwzględnieniem ulicy gdzie będzie realizowana inwestycja – lub jej oddziaływanie.

Józef Łopata: - Moim zadaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wszystkie trzy kierunki ze sobą współistniały. Rabka jest na tyle dużą Gminą, iż jest wstanie wyznaczyć strefę sanatoryjną, turystyczną, uwzględniając agroturystykę np. w takich pięknych dzielnicach Gminy Rabka jak Słone, Zaryte oraz w sołectwach: Ponice, Rdzawka, Chabówka.

Robert Wójciak: - Każdy dobry pomysł powinien być poddany konsultacjom społecznym, choć referendum nie zawsze jest konieczne. Spotkania osiedlowe i Rada miejska to dobre fora do dyskusji nad propozycjami inwestycyjnymi. Ponadto, istotne jest zapewnienie przejrzystości i udziału społeczności lokalnej w procesie podejmowania decyzji, co może być osiągnięte poprzez regularne spotkania i konsultacje z mieszkańcami.

2. Ostatnie miesiące pokazały, że mieszkańcy Rabki są słabo „zaopiekowani” medycznie. Dodatkowo lękiem napawa rozbiórka szpitala i niepewność czy zostanie odbudowany. Brak aptek dyżurujących w porze nocnej i świątecznej, ogromne kolejki do specjalistów( np. ginekolog, neurolog). Jak Pani/Pan myśli to rozwiązać?

Aleksandra Koper: - Od 1 stycznia br. zmieniły się zasady funkcjonowania nocnych i świątecznych dyżurów aptek. Za takie dyżury od 1 stycznia br. pokrywa cześć kosztów Narodowy Fundusz Zdrowia. Sądzę więc, że sytuacja na rynku powinna się poprawić. Jeżeli natomiast nie, to podejmę rozmowy ze Starostwem Powiatowym i przedsiębiorcami prowadzącymi apteki w celu wypracowania takiego mechanizmu płatniczego, by w Rabce-Zdroju opłacało się prowadzić aptekę w godzinach nocnych i w czasie świątecznym. Jeśli chodzi o specjalistów – chcę dążyć do przywrócenia działania poradni specjalistycznych (w tym K (ginekologicznej) oraz zatrudnienia potrzebnych lekarzy (przede wszystkim dodatkowego ginekologa). Jeżeli na przeszkodzie w zatrudnieniu specjalistów będą stały pieniądze, to rozważę wprowadzenie odpowiednich programów zdrowotnych, które mogą finansować gminy. Sądzę, że w ten sposób będę mogła zabezpieczyć dostateczne środki finansowe i zrealizować swój program. Jeżeli wygram wybory, w sprawie Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju zamierzam przeprowadzić dokładny audyt. Oczywiście zrobię wszystko, by Szpital został odbudowany i świadczył opiekę zdrowotną Naszym Mieszkańcom i Turystom, lecz żeby odpowiedzieć na to pytanie w sposób konkretny, należy najpierw posiadać pełną wiedzę. Na pewno jednak będzie mi zależało na przywróceniu Oddziału Rehabilitacyjnego oraz Oddziału Okulistycznego oraz takiego dopasowania godzin poradni specjalistycznych, by zmniejszyć czas oczekiwania na wizytę.

Józef Łopata: - Najważniejszą sprawą jest zapewnienie funkcjonowanie szpitala w Rabce. Jak to rozwiązać ?. Na dzień dzisiejszy nie jest możliwa dokładna odpowiedź, gdyż informacje na temat realizacji są tak szczątkowe, że nawet jasnowidz nie potrafiłby przewidzieć dalszych losów tej inwestycji. O kierunku działań w tym zakresie można będzie udzielić odpowiedzi po zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi tej inwestycji. Niemniej, szpital w Rabce BYŁ I BYĆ MUSI. Co do dyżurów apteki całodobowej uważam sprawę do rozwiązania w szybkim terminie.

Robert Wójciak: - Jeśli wygram wybory to zapewniam, że będę kontynuował odbudowę Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju. To jest moim priorytetem aby przywrócić działanie tej placówki w pełnym zakresie usług medycznych. To oznacza, że chciałbym przywrócić funkcjonowanie Oddziału Okulistycznego, Oddziału Rehabilitacji oraz możliwość leczenia pacjentów wentylowanych mechanicznie na Oddziale ZOL. Chciałbym również poszerzyć działalność szpitala o udzielanie świadczeń w zakresie stacji dializ. W celu zwiększenia dostępności usług medycznych oraz usprawnienia funkcjonowania placówki, planuję również budowę nowoczesnej przychodni dla istniejących gabinetów specjalistycznych działających przy Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju. Dokumentacja i pozwolenie na budowę jest już od pięciu lat. Przychodnia ta mogłaby pomieścić specjalistyczne poradnie, co umożliwiłoby pacjentom szybszy i łatwiejszy dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej. Bezwzględnie chciałbym aby specjaliści przyjmowali w poradniach w większym zakresie godzin. Między innymi ginekolog, neurolog, pulmonolog i diabetolog. Będę skutecznie zabiegał o to, aby przywrócić całodobowe funkcjonowanie apteki w Rabce-Zdroju i całodobową opiekę lekarza przy Szpitalu.

3. Jak ściągnąć turystę do Rabki-Zdroju -zwłaszcza zimową porą. Po zamknięciu Maciejowej i Polczakówki jedyne zimowe atrakcje to Wyciąg u Żura i lodowisko. Na jakie propozycje realnych atrakcji możemy liczyć za Pani/Pana kadencji, by ściągnąć do Rabki turystę min. na 2-3 dni?

Aleksandra Koper: - W moim programie mam przygotowanie oferty całorocznej dla Turystów, na którą chcę pozyskać zewnętrzne środki. Będę na pewno dążyła do modernizacji lodowiska i wykorzystania go w okresie letnim jako wrotkarni. Chcę także zabezpieczyć i zmodernizować sankostradę nad lodowiskiem. Bardzo zależy mi na wykorzystaniu potencjału zapomnianych nieco (ku mojemu zmartwieniu) przepięknych szlaków gorczańskich i stworzyć trasy narciarstwa biegowego, co pozwoliłoby wszystkim na aktywny wypoczynek w pięknych okolicach Rabki-Zdroju. Pragnę również stworzenia w Parku Zdrojowym edukacyjnych ścieżek dla dzieci oraz Krainy Bajek Polskich, opisaniu roślin w Parku (ma to być tzw. Mała lekcja botaniki) czy przywróceniu letniego kina w plenerze. Chciałabym bym również pomóc, jeżeli takiej pomocy będzie oczekiwał obecny przedsiębiorca, w rozwoju jego inicjatywy, którą uruchomił na Polczakówce. Podstawą jest jednak by nowe władze samorządowe w ramach Krajowego Programu Odbudowy, ale także i innych środków zewnętrznych, pomogły zdobyć środki finansowe dla sanatoriów i ośrodków wypoczynkowych w Rabce na bardzo wysokie, podkreślam, bardzo wysokie podniesienie w nich standardu usług i zamieszkania. Chodzi mi o to, by Turysta lub Kuracjusz mogli się poczuć w rabczańskich sanatoriach lub ośrodkach wypoczynkowych, jak w najdroższych hotelach o najwyższym standardzie. To z pewnością przyciągnie nowych Turystów i Kuracjuszy, a w konsekwencji sprawi, że powstaną nowe kawiarnie i restauracje, które same z siebie poprzez swoją ofertę będą dodatkowo przyciągać ciekawskich smakoszy. Wszak nie wszyscy jadą do Zakopanego spacerować tylko po górach, ale są i tacy, którzy spacerują tylko po Krupówkach.

Józef Łopata: - Oprócz wymienionych atrakcji tj. wyciąg u Żura i lodowiska możemy zorganizować wyjścia zimową porą z przewodnikiem na Maciejową, Luboń, Krzywoń połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasy. We współpracy z FRRR zorganizować rynnę zjazdową i wiele innych pomysłów, które mają kandydaci na Radnych, Rabczańskiej Wspólnoty Samorządowej wraz z mieszkańcami Rabki, których nie ma kto wysłuchać i wdrożyć ich pomysłów do realizacji.

Robert Wójciak: - Będę zabiegał o to, aby odtworzyły się kiedyś działające wyciągi w Rabce-Zdroju. Wesprę wszystkie działania powodujące szybką ścieżkę otrzymania stosownych pozwoleń administracyjnych. Proponuję również kilka inicjatyw, które odpowiadają punktom z mojego programu wyborczego: wybudowanie krytego Basenu - mini Aqua Parku, który będzie stanowił atrakcyjną ofertę dla turystów i mieszkańców o każdej porze roku. Tego typu obiekt przyciąga zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby poszukujące relaksu i rozrywki. Udoskonalenie infrastruktury lodowiska poprzez jego modernizację, która poprawi wizerunek tego kultowego miejsca w Rabce-Zdroju, pozwoli organizować różnorodne wydarzenia sportowe i rekreacyjne. Powstanie toru saneczkowego nieopodal lodowiska będzie stanowić dodatkową atrakcję dla rodzin i osób poszukujących aktywnego wypoczynku w okresie zimowym. Rozwój infrastruktury rekreacyjnej, takiej jak ścieżki rowerowe i trasy narciarstwa biegowego, umożliwi turystom aktywny wypoczynek w pięknych okolicach Rabki-Zdroju, zachęcając do zwiedzania i aktywności na świeżym powietrzu. Udoskonalenie infrastruktury kulturalnej poprzez rozbudowanie Kina „Śnieżka” – stworzenie małej sali kinowej, które umożliwi częstsze wprowadzanie do repertuaru wyświetlania filmów premierowych. Powstanie małej sali pozwoli też na organizowanie różnorodnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Mamy piękny Amfiteatr. Oprócz przywrócenia cyklicznych imprez takich jak Mundurowy Dzień Dziecka czy Karpacki Festiwal należy również wykorzystać działające w Naszej Gminie Zespoły i Stowarzyszenia do regularnego organizowania wydarzeń artystycznych. Chciałbym również lepiej wykorzystać infrastrukturę Stadionu Miejskiego poprzez organizację różnorodnych wydarzeń sportowych i rekreacyjnych.

4. Jak wiadomo w Rabce nie ma dużych przemysłowych zakładów produkcyjnych. Czy ma Pani/Pan pomysł jak ściągnąć tutaj małych i średnich przedsiębiorców. Takie biznesy pozwolą na utworzenie nowych miejsc pracy, co w kolejności zapobiegnie „ucieczce” młodych z Rabki.

Aleksandra Koper: - Zależy mi bardzo na sprowadzeniu zewnętrznych inwestorów, ale jeszcze bardziej chciałabym, aby młodzi rabczanie nie musieli wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia czy możliwości zakładania biznesu. Dlatego w programie mam utworzenie Centrum Obsługi Inwestorów, które będzie oferować wsparcie biznesowe dla młodych przedsiębiorców oraz zapewniać pomoc w uzyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Chcę także tworzyć strefy handlu dla przedsiębiorców lokalnych oraz spoza gminy oraz rozbudowywać infrastrukturę pod ich aktywność. Będę chciała również rozważyć możliwość wprowadzenia ulg podatkowych, dla inwestujących. Proszę Państwa, do końca 2025 roku każda gmina w Polsce będzie miała obowiązek uchwalić Plan Ogólny, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W przeciwieństwie do studium będzie on aktem prawa miejscowego. To znaczy, że będzie miał moc prawną. Jego ustalenia dadzą podstawę do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Trzeba będzie w nim określić strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne. Można będzie też ustalić obszary uzupełnienia zabudowy i obszary uzupełnienia zabudowy śródmiejskiej. W oparciu o ten dokument będę zmierzała do znaczącego poszerzenia przestrzeni inwestycyjnej w strefie C ochrony uzdrowiskowej oraz o ile będzie to możliwe również w strefie B. Przyjrzę się także możliwościom uelastycznienia pewnych rozwiązań w strefie A, ale tylko wtedy gdy będę miała pewność, że nie zaburzy to jej mocno uzdrowiskowego charakteru. Na pewno będę chciała również zapewnić przestrzeń handlową na Rynku oraz targowicy.

Józef Łopata: - Ucieczce młodych osób z Rabki może zapobiec jej rozwój i działania władz, między innymi poprzez: promocję Miasta i zaproszenie turystów do Rabki, co będzie się wiązało z koniecznością rozbudowy miejsc dla ich obsługi, jak restauracje, kluby, kawiarnie itp. działalności. Ważnym wydaje się być to, by młode osoby które będą miały pracę w Rabce i w okolicach miały także w naszym Miasteczku miejsce do rozrywki, realizowania swoich pasji a ich dzieci miejsca do wszechstronnego rozwoju.

Robert Wójciak: - Rabka-Zdrój ma duże możliwości rozwoju pod kątem turystyki. Myślę, że jak uda się zrealizować mój program wyborczy, to średni i mali przedsiębiorcy znajdą w Rabce-Zdroju możliwość rozwoju swoich biznesów i wygenerują dodatkowe miejsca pracy. Rabka-Zdrój musi się stać miejscem przyjaznym dla rodzin i seniorów. Rabka musi być też miastem bezpiecznym, z dostępem do żłobków, przedszkoli, szkół oraz do podstawowej opieki zdrowotnej. Dobrze zorganizowana komunikacja z dużymi aglomeracjami takimi jak Nowy Targ, Myślenice czy Kraków może dać możliwość zamieszkania osobom które chcą mieszkać z dala od zgiełku i mieć dostęp do trenów zielonych. Według mnie trzeba też zadbać o wizerunek naszej miejscowości na każdym osiedlu i Sołectwach.

5. Jakie są realne możliwości pozyskiwania dodatkowego finansowania inwestycji w Rabce poza dotacjami państwowymi dla samorządu. Chodzi o oficjalnych sponsorów, którzy mogliby wesprzeć lub zapewnić pełne finansowanie niektórych przedsięwzięć na terenie naszej gminy. Czy jest możliwa taka
współpraca? Co władze mogłyby zaoferować? Jak rozwiązanie Pani/Pan proponuje?

Aleksandra Koper: - Będę prowadziła w tej sprawie rozmowy, wychodziła poza Gminę. Zależy mi też mocno na współpracy z gminami ościennymi (np. Mszaną Dolną). Będę oczywiście także dążyła do naprawy infrastruktury (osuwisko na ul. Zakopiańskiej), aby inwestorzy wiedzieli, że opłaca się tu zostawiać pieniądze. Nade wszystko liczę jednak na pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy i obiecuję, że będę składać wnioski na kolejne zadania przewidziane w moim programie wyborczym oraz na takie inwestycje, które w ramach zapowiadanych przeze mnie konsultacji społecznych uzyskają aprobatę Mieszkańców. Urząd będzie służył możliwym przygotowaniem, obsługą logistyczną i wskazywaniem terenów pod inwestycje.

Józef Łopata: - Stworzenie klimatu sprzyjającego inwestorom, możliwości rozwoju w działalności, które będą z korzyścią dla Miasta, oraz zapewnią mieszkańcom zatrudnienie. Musimy pamiętać, że zaczynają się nowe możliwości pozyskania funduszy z Unii Europejskiej, które oczywiście planujemy wykorzystać dla dobra naszej Gminy i wszystkich Mieszkańców.

Robert Wójciak: - Gmina powinna wykorzystywać wszystkie możliwe programy dedykowane dla samorządu i aplikować o pozyskanie środków na różne zadania inwestycyjne. Powinna też zaoferować warunki do szybkiej ścieżki administracyjnej uzyskania stosownych zezwoleń dla ewentualnego inwestora czy sponsora.

6. Słabo oświetlone przejścia dla pieszych, brak chodnika w Chabówce w stronę Czarnego Dunajca czy na łączniku Nowy Świat-Traczykówka -to problemy mieszkańców poruszających się na piechotę. Jak Pani/Pan ma zamiar poprawić bezpieczeństwo pieszych w Rabce?

Aleksandra Koper: - Kwestia odpowiedniego oświetlenia gminy jest dla mnie bardzo ważna. Będę chciała pozyskać środki na wymianę lamp ulicznych na nowoczesne, LED-owe i doświetlenie przejść dla pieszych, a także ich modernizację (na przykład instalowanie sygnalizatorów świetlno-dźwiękowych) i prawidłowe ich usytuowanie i oznakowanie.

Józef Łopata: - Przejścia dla pieszych, chodnik w Chabówce, łącznik Nowy Świat-Traczykówka- przejścia dla pieszych zostaną uwidocznione poprzez usunięcie wszelkich rzeczy, które je zasłaniają oraz oświetlone nocą mocniejszymi lampami doświetlając te miejsca, co do chodnika w Chabówce to jest to droga wojewódzka i przy dobrej współpracy będzie wykonany chodnik oraz bezpieczne przejście z parkingu do wyciągu u Żura; co do sprawy "łącznika" Nowy Świat-Traczykówka, będzie uwzględniony w opracowanej strategii rozwoju komunikacyjnego Gminy, który należy bezwzględnie opracować i wdrożyć do realizacji.

Robert Wójciak: - Jako użytkownik drogi zauważyłem że trzeba doświetlić kilka przejść w Rabce i to chciałbym zrobić w pierwszej kolejności. Projekt budowy chodnika w Chabówce był gotowy już pięć lat temu i czeka na realizację. Jak zostanę Burmistrzem to w pierwszej kolejności go zrealizuję. Natomiast łącznik Nowy Świat – Traczykówka będzie naturalną kontynuacją Bulwarów, które rozpocząłem jak byłem w samorządzie. Remontując drogi będę tam, gdzie będzie to możliwe dobudowywał chodniki. Bezwzględnie w zakresie bezpiecznego poruszania się mieszkańców i turystów należy pilnie naprawić chodnik wzdłuż ulicy Jana Pawła II, oraz odbudować kładki i mostki na potoku Słonka, które zostały zniszczone podczas powodzi w lipcu2023 roku.

7. Przez ostatnie lata pojawiły się płatne parkingi na terenie miasta. Mimo prośby o darmowe 30 min. koło cmentarza, o parkingową kartę mieszkańca nic się nie zmieniło. Czy wygrane wybory przez Panią/Pana to zmienią? Czy będziemy czuć, że bycie mieszkańcem naszego miasta i gminy to też jest przywilej?

Aleksandra Koper: - Choć bardzo szanuję Turystów, to mieszkaniec jest dla mnie najważniejszy. Dlatego zdecydowanie planuję wprowadzenie Karty Mieszkańca, która będzie uprawniała do bezpłatnego korzystania z parkingu przez godzinę, a także do innych zniżek. Wiem, że miejsca parkingowe są problemem – widzę to sama, jest to zgłaszane na spotkaniach. Na pewno będę chciała zmodernizować parking przy ul. Piłsudskiego oraz usunąć tabliczkę koło UM, która mówi, że na dwóch kopertach mogą parkować tylko samochody pracowników (pozostawię jedynie koperty dla osób niepełnosprawnych).

Józef Łopata: - Na parkingu przy ul. Orkana będzie można parkować bezpłatnie przez osoby odwiedzające cmentarz jak i uczestniczące w ceremoniach pogrzebowych – w tym celu wprowadzimy kartę mieszkańca Rabki – Zdroju.

Robert Wójciak: - Nigdy nie byłem za tym żeby parking dla osób odwiedzających Cmentarz na ul. Orkana był płatny. Oczywiście, karta mieszkańca jest jak najbardziej potrzebna. Chciałbym też zorganizować bezpłatne miejsca parkingowe wzdłuż alei Tysiąclecia i utwardzić plac koło GOPR-u. Jeśli zostanę Burmistrzem Rabki-Zdroju to na czas ceremonii pogrzebowej przy Cmentarzu parafialnym na ul. Orkana parking będzie bezpłatny.

8. W innych miejscowościach powstało wiele niskobudżetowych atrakcji, które przyciągają turystów. Ścieżki rowerowe, całoroczny tor saneczkowy, rynny zjazdowe, czy nawet w parku ogród baśni, ścieżki edukacyjne, sensoryczne, ogród doświadczeń fizycznych. To atrakcje dla małych i dużych ale czy jest szansa na szybką realizację dla nich w Rabce?

Aleksandra Koper: - Tak, wierzę, że jest na to szansa. Sporo dają środki z Krajowego Planu Odbudowy. W moim programie jest budowa ścieżek rowerowych czy wspomniane wykorzystanie szlaków gorczańskich, działania w Parku Zdrojowym (ścieżki edukacyjne, Kraina Bajek) i w innych częściach miasta (lodowisko/wrotkarnia) oraz inne pomysły, które będę chciała zrealizować w oparciu o zapowiadane konsultacje społeczne. Moim zdaniem potrzebujemy w Rabce debaty nad jedną większą inwestycją, która mogłaby przyciągać do Nas Turystów i Kuracjuszy. Jeżeli taką uzgodnimy zobowiązuję się podjąć wszelkie możliwe działania, które ją zrealizują. Przykład Parku Zdrojowego zrewitalizowanego przez byłą Panią Burmistrz pokazuje, że nawet taką prostą inwestycją możemy przyciągnąć Turystów. Sądzę, że wspólnie uda się Nam wypracować taką kolejną inwestycję, która przyciągnie dodatkowych Turystów i Kuracjuszy na długie lata, co w konsekwencji pozwoli na szerszy rozwój usług w Naszej Gminie i dostatniejsze w Niej życie.

Józef Łopata: - Zagospodarowanie obrzeży parku, plaża nad Poniczanką, tor saneczkowy, stworzenie tematycznych miejsc dla najmłodszych. Jest kilka miejsc możliwości ich realizacji, w parku, przy ciągu spacerowym koło Zdrojowej lub jeszcze w innych miejscach. Planujemy ścisłą współpracę z wszelkimi Organizacjami działającymi na terenie naszej Gminy, które często organizują bardzo fajne inicjatywy. Jako Włodarz Miasta chciałbym te wszystkie inicjatywy wspierać i promować – małym nakładem środków finansowych wspólnie możemy zadbać o to, by nasze Miasto odżyło i w każdy weekend coś działo się u nas ciekawego, przez co przyciągniemy też do nas turystów, którzy zostawią u nas swoje pieniądze.

Robert Wójciak: - Cieszę się że mogłem uczestniczyć w powstaniu najpiękniejszego parku zdrojowego w którym znajduje się: Tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych, Skate i Trial Park, Siłownia zewnętrzna, Street Workout, Miasteczko komunikacyjne, korty tenisowe, kręgielnia zewnętrzna, minigolf, boiska do piłki siatkowej oraz park zabaw dla dzieci. Jeśli zostanę Burmistrzem to co roku będę otwierał co najmniej jedną nową atrakcję, która jest w moim programie wyborczym. Chcę uatrakcyjnić pobyt turystów i kuracjuszy w Rabce-Zdroju poprzez lepsze oznakowanie ścieżek rowerowych. Zorganizowanie wzdłuż nich miejsc odpoczynku i punktów szybkiej naprawy. Tor saneczkowy z nawierzchnią z igielitu czy też skorzystać z propozycji naszego artysty Pana Piotra Biesa i zorganizować ogród baśni. Będę również wspierać lokalnych artystów i rzemieślników, promując ich wyroby i usługi jako część atrakcji turystycznych miasta. Chciałbym również aby powstał dla starszych dzieci nad Parkiem Wodnym Park Trampolin.

9. „Mobilny burmistrz” to taki, który raz na 2 miesiące obejdzie cała gminę, zaglądnie w każdą odnogę głównych ulic, zobaczy jakie są problemy, porozmawia z napotkanymi mieszkańcami. Tego oczekują mieszkańcy. Czy Pani/Pan, gdy wygra wybory będzie mobilnym burmistrzem?

Aleksandra Koper: - Tak, będę się spotykała z mieszkańcami gminy, wychodziła do nich, a także zapraszała ich do wspomnianych konsultacji. „Mobilny Burmistrz” w tak małej gminie, to obowiązek, któremu sprostam!

Józef Łopata: - Burmistrz nie ma objeżdżać raz na dwa miesiące Gminy; ma on monitorować Gminę na bieżąco i podejmować decyzje, które są konieczne dla właściwego funkcjonowania (nie do wyobrażenia jest sytuacja, że Burmistrz ,,wizytuje” Gminę wg jakiegoś harmonogramu np. w czerwcu i sierpniu, czy w grudniu i w lutym) powinien to wykonywać na bieżąco. Dodatkowo będziemy organizować spotkania otwarte (stacjonarne i online) z Burmistrzem i Radnymi.

Robert Wójciak: - Wiem że będę dobrym gospodarzem. Przez 12 lat pracy w samorządzie właśnie taki byłem. Osobiście jeździłem na każdą inwestycję dzięki temu były one dopilnowane, a problemy rozwiązywałem na bieżąco bezpośrednio z ludźmi. Dzięki temu te inwestycje nie musiały być ponownie poprawiane lub jeszcze raz budowane. Bo dobry gospodarz to taki, który oprócz pracy w Urzędzie, osobiście nadzoruje inwestycje za które Gmina płaci, po to, aby monitorować na bieżąco postęp prac i reagować na niespodziewane problemy i podejmować decyzje tu i teraz. Uważam, że należy spotykać się co najmniej raz w miesiącu z przedstawicielami osiedli, a co najmniej dwa razy w roku z mieszkańcami danych dzielnic i Sołectw aby poznać ich problemy i potrzeby.

10. Wierchy- klub z tradycjami ale też z dużymi problemami zespołu seniorów. Jaki pomysł ma Pani/Pan na Wierchy?

Aleksandra Koper: - Jestem otwarta na rozmowy i współpracę w tym zakresie. Na pewno będę korzystała z doświadczenia kompetentnych osób i ich znajomości (w moim komitecie wyborczym jest wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego i doświadczony samorządowiec - Pan Jan Kwatyra) oraz prowadziła potrzebne konsultacje. Będę również starała się pomóc w uzyskaniu środków dla Klubu, ale przede wszystkim w znalezieniu tytularnego sponsora dla Klubu.

Józef Łopata: - Klub Sportowy Wierchy nie jest tylko działalnością sportową, jest to również reklama dla Miasta. Bliska współpraca Burmistrza z Klubem na pewno przyczyni się do pozyskania sponsorów. Jeśli zadbamy o dobrą i skuteczną reklamę naszego Miasta i naszych Wierchów mamy szansę na to, że dla sponsorów nasz Klub będzie dobrą „lokatą”.

Robert Wójciak: - Znam problemy Klubu Wierchy i brałem czynny udział w wypracowaniu modelu współpracy Klubu z Miastem. Dziwią mnie informacje, że klub musi dzisiaj płacić czynsz za dzierżawę obiektu. Do dobrych, akceptowanych rozwiązań trzeba wracać. Ponadto planuję również rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami i organizacjami w celu znalezienia rozwiązań finansowych i organizacyjnych wspierających Klub.

11. Zabytki – chluba czy ujma Rabki. Jako kandydatka/kandydat na burmistrza naszego miasta czy ma Pani/Pan plan jak wspierać właścicieli w renowacji czy odbudowie tych obiektów?

Aleksandra Koper: - W swoim programie zapowiedziałam przegląd gminnej ewidencji zabytków oraz dyskusję nad wpisaniem do niego lub usunięciem z ewidencji konkretnych obiektów. Nie muszę tłumaczyć, że zgody konserwatorskie wymagane są na te obiekty wpisane do rejestru zabytków, jaki i na te wpisane tylko do gminnej ewidencji zabytków. Środków finansowych brakuje zaś na każde z nich. Dlatego w pierwszym kroku uważam, że przegląd gminnej ewidencji zabytków i ewentualne usunięcie z niej obiektów bez walorów zabytkowych, pozwoli ich właścicielom na swobodniejszy remont i pozytywnie wpłynie na wizerunek Miasta. Uważam, że jeżeli rzeczywiście coś jest zabytkiem, to niech taki zabytek wpisuje do rejestru zabytków konserwator, wszak on się na tym zna, a nie przenosi na Burmistrza, by decydował co wpisać, a co nie. Obowiązek prowadzenia gminnej ewidencji zabytków jest określony ustawą, ale ustawa nie decyduje co i ile tam ma się znaleźć określonych obiektów. Drugą sprawą jest pośrednictwo Burmistrza w uzyskiwaniu środków finansowych dla obiektów zabytkowych, do czego się zobowiązuję. Rozważam również, możliwość częściowych lub całkowitych zwolnień w podatku od nieruchomości od budynków które będą w gminnej ewidencji zabytków. Rozważam również, ale to będzie zależało w dużej mierze od kondycji budżetu, czy w skrajnych przypadkach nie wykupić obiektów mocno szpecących Nasze Uzdrowisko i doprowadzić je stanu, którego nie będziemy musieli się wstydzić. Będę również podejmowała z innymi gminami prace w skierowaniu do Sejmu odpowiednich ustaw, które pomogą właścicielom zabytków w Naszym Kraju.

Józef Łopata: - W pierwszej kolejności należy dokonać weryfikacji zabytków we współpracy z konserwatorem i obiekty które nie spełniają kryteriów należy wykreślić. Natomiast obiekty które pozostaną w rejestrze należy remontować zdobywając fundusze na ten cel z agencji rządowych. Zabytki stanowią nierozłączny element historii Naszego Miasta.

Robert Wójciak: - Zabytki jest to dziedzictwo, które powinniśmy chronić, odremontować i o nie dbać. Jeśli zostanę Burmistrzem chciałbym wyremontować sukcesywnie zabytki w mieście, zaczynając od willi Warszawa, która ze względu na usytuowanie blisko parku, willi Anioł i Urzędu może być wykorzystana na organizowanie różnych spotkań. Myślę o spotkaniach autorskich, spotkaniach z ludźmi, którzy mogliby tam przedstawiać swoje pasje. Jednym z pierwszych takich wydarzeń to chciałbym zorganizować wystawę starych aparatów fotograficznych wraz z pokazem jak dawniej robiono i wywoływano zdjęcia. A jeśli chodzi o wspieranie prywatnych właścicieli zabytkowych willi to samorząd może wesprzeć starania w pozyskaniu środków na remont z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

12. Zasięg GSM to problem naszego miasta. Wszyscy mają telefony komórkowe, ale nikt nie chce mieszkać blisko nadajników. Brak zasięgu utrudnia codzienne funkcjonowanie i komunikowanie się ,prowadzenie działalności gospodarczej. Czy ma Pani/Pan pomysł jak poprawić tę sytuację?

Aleksandra Koper: - Tu właśnie można prowadzić społeczne konsultacje i znaleźć wspólne wyjście co do miejsca ulokowania tych nadajników. W tym zakresie należy, jednak pamiętać, że ręce samorządowcom wiążą mocno ustawy uchwalane przez Sejm i Senat. W tym zakresie będę zatem próbowała namówić inne gminny do wspólnej inicjatywy ustawodawczej, która pozwoli na większy głos mieszkańców w decydowaniu o lokalizacji przekaźników komunikacyjnych.

Józef Łopata: - Temat ten nie jest łatwy do rozwiązania ze względu na sprzeciw mieszkańców w realizacji budowy masztów przekaźnikowych. Niemniej trzeba go podjąć i rozwiązać we współpracy z operatorami sieci oraz mieszkańcami zamieszkującymi tereny na których można zaplanować ich budowę. Ponadto należy rozważyć obecne możliwości techniczne i istniejącą infrastrukturę odnośnie zwiększania zasięgu poprzez sieć internetową. W miejscach i terenach ( zwłaszcza Ponice, Nowy Świat) które nie mają zasięgu należy rozbudować sieć WiFi. Oprócz tego należy zorganizować darmowe punkty dostępu do sieci internetowej w prestiżowych i strategicznych turystycznie miejscach naszego Miasta.

Robert Wójciak: - Patrząc na ten problem, to konieczne jest znalezienie kompromisu między zapewnieniem dobrej jakości usług elektronicznych GSM a minimalizacją negatywnego wpływu na mieszkańców, środowisko i krajobraz. Planuję konsultacje z mieszkańcami i operatorami telekomunikacyjnymi w celu znalezienia rozwiązania, które zadowoli obie strony. Jeśli chcemy mieć bardzo dobry zasięg a to wiąże się z większą ilością nadajników, bezwzględnie musimy znaleźć w tym temacie kompromis.

13. W zestawieniu śmieciowym obejmującym powiat nowotarski i tatrzański zajmujemy najgorsze miejsce tzn. mamy najdroższe ceny śmieci i to bez gabarytów. Mieszkańcy chcą zmiany tej sytuacji. Czy Pani/Pan może nam zagwarantować ( w przypadku wygranej)zmianę polityki śmieciowej a co za tym idzie cen?

Aleksandra Koper: - W tym zakresie potrzebny jest pełny i dogłębny audyt. Do tej pory dostawaliśmy informacje, na podstawie, których nie można było z całą pewnością ustalić, dlaczego wywóz odpadów w Naszej Gminie jest tak drogi. Z wynikami tego audytu zapoznam Mieszkańców i na jego podstawie zaproponuję, mam nadzieję, rozwiązania tańsze, ale i wygodniejsze dla Mieszkańców. Na pewno będę działała na rzecz uregulowania kwestii związanych z odbiorem odpadów komunalnych (jasne limity worków czy harmonogramy odbioru), przywrócenia okresowego odbioru odpadów wielkogabarytowych i ułatwienia odbioru elektrośmieci oraz pozyskania dotacji na rzecz stworzenia Punktu Odzyskiwania Zasobów i Recyklingu. Bardzo chcę również umożliwić coroczne jednorazowe dofinansowanie dla wywozu gruzu. Uważam także, że miejska spółka ma służyć Gminie i jej Mieszkańcom.

Józef Łopata: - Potwierdzam, w tym regionie, w Rabce są najdroższe śmieci pomimo nie odbierania gabarytów. W tym temacie należy bezwarunkowo zmienić politykę "śmieciową" chociażby poprzez uświadamianie mieszkańców w zakresie segregacji i innych działań, które umożliwią nie dokonywanie podwyżek za wywóz śmieci. Co do gabarytów, to konieczny jest odbiór co najmniej raz w roku.

Robert Wójciak: - Kiedy byłem w samorządzie to śmieci były dwa razy tańsze. Patrząc na ranking, który pojawił się w Internecie o opłatach za śmieci, to mnie zaniepokoiło. Struktura dróg oraz rozproszenie budynków w Naszej miejscowości nie odbiega od innych miejscowości na Podhalu. Będę dążył do obniżenia cen za wywóz śmieci poprzez dokładne przeanalizowanie struktury opłat i wprowadzenie bardziej sprawiedliwych rozwiązań uwzględniając na przykład dodatkowe zniżki dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny. Planuję również zachęcanie mieszkańców do segregacji odpadów i wprowadzę raz na dwa lata bezpłatny wywóz wielkogabarytów.

14. Bez reklamy Rabka-Zdrój stała się miastem przy zakopiance. Jak promować należy nasze miasto, aby turyści chętnie go odwiedzali?

Aleksandra Koper: - Musimy wyjść poza Rabkę i pokazać, że mamy coś, co sprawi, że jednak warto się tu zatrzymać. Dlatego potrzebna jest Nam debata nad jedną większą inwestycją, która mogłaby przyciągnąć do Nas Turystów i Kuracjuszy. Chciałbym wykorzystać potencjał malowniczy Rabki i przypomnieć o nieco zapomnianych szlakach gorczańskich czy też utworzyć Krainę Bajek Polskich, która umożliwiłaby zwiedzanie Rabki z egzemplarzem książki dla dzieci w ręce. Poza tym zależy mi na organizacji cyklicznych imprez i większy udział w targach turystycznych. Są już Rabka Festival czy Rabczański Festiwal Młodzieżowy. Myślę, że przydałyby się również inne wydarzenia o dużej skali i cykliczność, by z roku na rok nie trzeba było takiego wydarzenia specjalnie reklamować.

Józef Łopata: - Rabce należy przywrócić wizerunek, który Jej się należy, a który w ostatnich czasach został wypaczony chociażby w sprawie smogu. W Rabce posiadamy unikatowy w skali światowej mikroklimat, który ma doskonały wpływ na leczenie górnych dróg oddechowych. Promocję Rabki należy prowadzić poprzez wszystkie możliwe sposoby między innymi: bilbordy od strony Krakowa i Zakopanego, reklamę w stacjach radiowych o zasięgu ogólnopolskim, reklamę na portalach społecznościowych, posty na platformie X Instagramie, FB i innych. Również na zagranicznych stronach.

Robert Wójciak: - Lepiej i skuteczniej wzmocnię działania promocyjne Rabki-Zdroju. Uważam, że trzeba zacząć lepiej się promować w województwie małopolskim i śląskim z uwagi na możliwość szybkiej i sprawnej komunikacji. Są to województwa najbliżej naszego regionu. Uważam, że częsty udział w targach promujących nasze Uzdrowisko i reklama w mediach lokalnych przyniesie zamierzony skutek. Będę chciał zaangażować w ten projekt właścicieli pensjonatów, lokalnych przedsiębiorców i artystów. Promocja na wielu płaszczyznach jest kluczowa dla pokazania Rabki-Zdroju jako atrakcyjnego miejsca dla spędzania wolnego czasu. Ponadto, będę wspierać inicjatywy społeczności lokalnej dotyczące promocji miasta, takie jak organizowanie festiwali i wydarzeń kulturalnych. Kiedy miałem na to wpływ, wsparłem pierwszą edycję Festiwal Literatury Dziecięcej, dzisiaj Rabka Festiwal i Zimową Senioriadę dla UTW, które na dziś są rozpoznawalnymi markami w Polsce. Będę wspierał każdą taką inicjatywę.

15. Rabczanie powinni rodzić się w Rabce. Czy Pani/Pan podejmiecie się zadania przywracającego w szpitalu porodówkę w Rabce?

Aleksandra Koper: - Tak, bardzo zależy mi na tym, by w Naszym Szpitalu był oddział ginekologiczno-położnicznym. Będę starała się, by został on utworzony; w końcu urodzić się w Rabce-Zdroju to zaszczyt.

Józef Łopata: - Oczywiście że tak, ale najpierw musimy zapewnić podstawowe warunki opieki dla kobiet, chociażby poprzez funkcjonowanie poradni ginekologicznej w wystarczającym zakresie z najlepszymi specjalistami.

Robert Wójciak: - Jak odbuduje Szpital to będę zabiegał o to, aby do Rabki-Zdroju wróciły wszystkie oddziały i poradnie, których oczekują mieszkańcy. Będę również zabiegał o to żeby były one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: Rabka Moje Miasto / Facebook, oprac. mr/

Reklama
Zobacz także

Witold Latusek: "Kurz wyborczy opada"

Piątek, 26 kwietnia 2024 19:07

Budowa ruszyła

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:34

Majówka w Amfiteatrze z Meloarte

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:33
Reklama