• Piątek, 24 marca 2023
  • Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

Informacje

Malarstwo Jaśka z Gorców uwiecznione w albumie (zdjęcia)

Data: 19 marca 2023, Niedziela / Ilość wyświetleń: 659

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej odbyła się promocja albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Jan Fudala".

W programie spotkania poświęconego twórczości malarskiej wieloletniego dyrektora Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju, twórcy Muzeum Kultury Wołoskiej, autora gawęd, tancerza góralskiego, instruktora i sportowca, znalazła się prezentacja albumu, o którym opowiedziała dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk. Następnie wykład „Życie i twórczość Jana Fudali” wygłosiła dr Katarzyna Ceklarz z Rabki-Zdroju.


Miłym akcentem była muzyka zagórzańska w wykonaniu kapeli Kościolnioki z Olszówki. Wsród gości spotkania obecni byli: burmistrz Anna Pękała, wójt Bolesław Żaba oraz brat Jana Fudali.

"Zakopiańskie malarstwo na szkle. Jan Fudala" to czwarty album o malarstwie na szkle wydany przez Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, poświęcony nietuzinkowym artystom. Jan Fudala, znany jako „Jasiek z Gorców”, był człowiekiem renesansowym, pisarzem, poetą, satyrykiem, instruktorem zespołów góralskich, znakomitym tancerzem i aktorem filmowym. Był także sportowcem, zawodnikiem, trenerem, wychowawcą młodzieży, muzealnikiem i społecznikiem. Ale nade wszystko był malarzem. Uprawiał witrochromię pozostawiając po sobie znaczącą spuściznę, rozproszoną pośród znajomych, przyjaciół i koneserów sztuki. W albumie znalazły się zdjęcia obrazów ze zbiorów prywatnych oraz zdjęcia archiwalne, m.in. ze zbiorów Piotra Kuczaja. Autorką tekstu do albumu jest Katarzyna Ceklarz, autorem zdjęć Paweł Murzyn. Koncepcję albumu i opracowanie przygotowała Małgorzata Wnuk.

Jan Fudala pochodził z Olszówki lecz swoje osobiste i zawodowe życie związał z Zakopanem, Rabką i Kasina Wielką. Był m. in. współtwórcą zespołu regionalnego „Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej oraz Dyrektorem Muzeum in. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju; co więcej, był znawcą i wielkim miłośnikiem twórczości patrona tego miejsca dedykowanego kulturze ludowej Zagórzan. W 2004 roku wydał książkę pt. „Kto się cieszy, ten nie grzeszy”, która jest opowieścią z pogranicza fikcji i literatury faktu poświęconą rodzinie i ukochanemu przysiółkowi Olszówki „Jasionów”, skąd wywodzi się Ród Fudalów. Nade wszystko ukochał Gorce, nie dziwi więc fakt, że przydomek artystyczny jako sobie wybrał to „Jasiek z Gorców”.

Wydarzenie zorganizowano w ramach budowy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny, przy współpracy z Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór w Zakopanem. Jego Partnerami byli: Miejska Biblioteka Mszana Dolna oraz PTL Mszana Dolna.

Mat. Prasow, mr/

Galeria zdjęć