• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 9 maja 2024
  • Imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Reklama
Wiadomości
Data: 7 kwietnia 2024, Niedziela / Ilość wyświetleń: 329

Do zboża, warzyw, owoców - jakie wyróżniamy kombajny? Jakie są ich najczęstsze awarie?

Zasada działania kombajnu kryje się w jego nazwie. Combine z angielskiego oznacza „łączyć” – i kombajn łączy funkcjonalności kilku maszyn w jednej. Kombajny rolnicze umożliwiają zatem wykonanie czynności, do których wcześniej trzeba było użyć kilku urządzeń.

W zależności od rodzaju produkcji rolnej wyróżniamy różnego typu kombajny: do żniw zbóż, do zbioru warzyw, owoców. Są i takie, przy których pomocy wykonuje się czynności inne niż zbiory. Sprawdź, jak różnorodne maszyny można zaliczyć do kategorii kombajnów i dowiedz się, które ich części są najbardziej awaryjne.

Kombajny zbożowe – maszyny, które zrewolucjonizowały rolnictwo

Żniwa są czasem wytężonej, gorączkowej pracy. Jest tak nawet dzisiaj, gdy wspomagani jesteśmy przez nowoczesne rozwiązania technologiczne. Aż ciężko sobie wyobrazić, jak wyglądała wieś sprzed industrializacji – gdy w trakcie żniw wykorzystywano kosiarki i młockarnie.

Współczesny kombajn zbożowy to przeważnie pojazd samojezdny. Jednocześnie kosi, młóci zboże, a następnie transportuje ziarna. Urządzenie charakteryzuje się dość skomplikowaną budową – do głównych podzespołów należą naganiacz, zespół tnący, podajniki i przenośniki, bęben młócący, sita, wialnia, rozdrabniacz i odrzutnik słomy, jak również wszystkie układy charakterystyczne dla pojazdów mechanicznych (silnik, skrzynia biegów, układ paliwowy, hamulcowy itd.).

Kombajny do warzyw – przystosowane do specyfiki produkcji gospodarstwa

Zbiory różnych warzyw wymagają zastosowania kombajnów o odmiennej konstrukcji. Priorytetem jest przyspieszenie i ułatwienie prac przy jednoczesnym zapewnieniu ich wysokiej efektywności. Kombajn do ziemniaków musi zatem wykopywać bulwy i oczyszczać je z gleby oraz z łęcin, jednocześnie ich nie uszkadzając. Nadaje się on również do zbioru cebuli. Z uwagi na swoją specyfikę, kombajny ziemniaczane są narażone na uszkodzenia mechaniczne (np. na skutek dostania się kamieni na przenośnik). Wysokiej jakości części zamienne znajdziesz na stronie https://lebko.pl/czesci-maszyn/technika-wyorywania/technika-kopania-ziemniakow/.
Inny typ kombajnu wspomaga rolników podczas wykopków buraków. Bulwy są wyjmowane z gleby i ogławiane, a następnie oczyszczane i transportowane. Do mniej popularnych maszyn należą kombajny do kapusty, ogórków czy marchwi.

Kombajny do owoców – łatwiejsza praca w sadzie

Specjalistyczne kombajny mogą również ułatwiać życie sadownikom. Najczęściej wykorzystywane są w trakcie zbiorów roślin jagodowych, tj. borówek, malin, porzeczek oraz agrestu. Sposób ich funkcjonowania umożliwia szybkie i wydajne zbieranie owoców bez ich uszkadzania.

Co więcej, kombajny owocowe można stosować nie tylko w przypadku krzewów, ale również drzew. Warto tutaj wymienić precyzyjne kombajny do wiśni i czereśni, kombajny do jabłek czy do orzechów, wykorzystujące pomysłowe rozwiązania technologiczne do bezpiecznego i sprawnego zrywania owoców z wysokości lub zbierania tych, które opadły na ziemię.

Nietypowe kombajny – do czego jeszcze mogą być wykorzystywane?

W polskich gospodarstwach pracują jeszcze bardziej nietypowe kombajny niż te do poszczególnych warzyw czy owoców. Maszyny te powszechnie stosowane są przy zbiorach lnu, jak również bawełny (choć uprawa tej ostatniej nie jest popularna w naszej strefie klimatycznej).
Kombajny potrafią nie tylko zbierać plony, ale także siać i sadzić rośliny (np. kombajn do sadzenia truskawek). Część maszyn przystosowana jest do specjalistycznych prac agrotechnicznych, takich jak zbieranie kamieni.

Najczęstsze usterki kombajnów – na co się przygotować?

Od pierwszych modeli (mocowanych do ciągników tzw. kłosiarko-młockarnio-wiązałek) kombajny przeszły do dziś długą drogę. Nowoczesne egzemplarze coraz bardziej zmierzają w stronę automatyzacji czy wręcz autonomizacji (mogą np. mapować teren i korzystać z GPS, by niezwykle precyzyjnie ustalać swoją pozycję i trasę). Nie zmienia to jednak faktu, że nadal wrogiem każdego kombajnu są ciężkie warunki i duże obciążenia, z jakimi maszyna mierzy się podczas codziennej pracy.

Na https://lebko.pl/ znajdziesz części zapasowe niezbędne do dokonywania cyklicznych oraz interwencyjnych napraw większości dostępnych na rynku kombajnów. Znajdziesz tutaj m.in. najczęściej ulegające uszkodzeniom pasy napędowe i pasy przenośnika, łożyska, tarcze sortujące i ochronne, lemiesze, jak również drobiazgi (śrubki, podkładki, nakrętki, przełączniki, kontrolki) – czyli wszystko, czego potrzeba do większych i mniejszych napraw kombajnu zbożowego, ziemniaczanego, buraczanego i innych.

Materiał sponsorowany

Reklama
Zobacz także
Reklama