• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 26 kwietnia 2024
  • Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Reklama
Wiadomości
Data: 10 września 2015, Czwartek / Ilość wyświetleń: 5513

Czy droga uzdrowiskowa z Rabki-Zdroju do Poręby Wielkiej zaszkodzi środowisku? Raport daje zielone światło inwestycji

Firma Eco-Consult przygotowała, na wniosek Zarządu Powiatu Limanowskiego, raport o tym, jak będzie oddziaływać na środowisko budowa drogi uzdrowiskowej z Rabki-Zdroju przez Rabę Niżną, Olszówkę i Porębę Wielką, i dalej przez Niedźwiedź i Koninę do Mszany Górnej, gdzie połączy się z drogą wojewódzką. Według autorów raportu, generalnie nie ma dużych zagrożeń dla środowiska ze strony drogi uzdrowiskowej. Nie wszyscy się z tym zgadzają.

Według raportu, budowa drogi uzdrowiskowej nie zaszkodzi na trwale krajobrazowi, nie koliduje z wytycznymi obszarami ochrony Natura 2000, nie wpłynie negatywnie na przyrodę otuliny Gorczańskiego Parku Narodowego. "Zasięg oddziaływania przedmiotowej inwestycji będzie miał charakter lokalny, ograniczony do terenów realizacji przedsięwzięcia i nie będzie wykraczał poza granice realizowanego przedsięwzięcia" - czytamy we wnioskach.

Do 21 września można składać uwagi do raportu, śląc je na adres email: czystesrodowisko@mszana.pl lub w Urzędzie Gminy Mszana Dolna, ul. Spadochroniarzy 6, pok. 39, referat Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

Pełny raport: TUTAJ
Nie wszyscy się z tym zgadzają. Od jednego z naszych Czytelników, dobrze zorientowanego przeciwnika drogi, która ma połączyć Rabkę z basenami termalnym w Porębie Wielkiej, otrzymaliśmy list będący polemiką z wnioskami z raportu. Publikujemy więc i raport i list, aby każdy, po zapoznaniu się obszerną lekturą obu opracowań, mógł wyrobić sobie własne zdanie na temat tego przedsięwzięcia.

List Czytelnika:

" W dniu 31.08.2015r. opublikowano Raport o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „Budowa i przebudowa połączeń drogowych Rabka-Zdrój – Raba Niżna – Olszówka – Poręba Wielka – Poręba Górna – droga wojewódzka nr 968 w miejscowości Rabka-Zdrój, Olszówka, Poręba Górna, Poręba Wielka, Niedźwiedź, Konina, Mszana Górna. Po zapoznaniu się z treścią raportu i załączników chciałbym zwrócić uwagę na zauważone nieścisłości, rażąco niedokładne obserwacje oraz pominięte kwestie.

W swoich obserwacjach skupię się głownie na odcinku Olszówka-Rabka Zdrój z uwagi na dokładną znajomość właśnie tej okolicy.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że obserwacje zostały przeprowadzone w jednym z najsuchszych okresów letnich na przestrzeni ostatnich lat, a niski poziom wód powierzchniowych nie tylko stwarza problemy w zaopatrzeniu w wodę okolicznych gospodarstw, lecz również mógł wpłynąć na poczynione obserwacje . Godziny prowadzenia obserwacji, mijające się z godzinami aktywności wielu gatunków żyjących w tej okolicy zwierząt wpłynęły na bardzo dużą rozbieżność między raportem a stanem faktycznym.

Nie zgadzam się z opinią autora raportu, że odcinak Olszówka-Rabka Zdrój nie jest obszarem wartościowym pod względem przyrodniczym. Począwszy od kościoła w Olszówce;

- dolina potoku bez nazwy ( na dalszym planie fot.12), której zbocza porośnięte są starodrzewem, to teren lęgowy wielu gatunków ptaków (o wiele liczniejsza i różnorodna to grupa, niż przedstawił to autor raportu) żerujących na położonych w sąsiedztwie łąkach;

- ekstensywnie użytkowane łąki i nieużytki to ( fot.13,15,16) nie tylko niezwykle różnorodne zbiorowiska roślinne, lecz także teren lęgowy oraz żerowiska bardzo licznej i różnorodnej ( o wiele bardziej, niż wskazuje na to raport) grupy zwierząt;

- prezentowana na fotografii nr.14 załącznika Nr 2 "Inwentaryzacja przyrodnicza" śródleśna łąka jest fragmentem lasu łęgowego będącego częścią rozległego obszaru źródliskowego porośniętego lasem mieszanym przewagą jodły i świerku. Obszar ten jest najprawdopodobniej obszarem lęgowym salamandry plamistej- spotykane osobniki w lesie ponad obecnie istniejącą drogą oraz pojedyncze martwe ( rozjechane) osobniki na drodze. Ponadto rów oddzielający przedstawioną polanę śródleśną od drogi przez większość czasu jest przynajmniej częściowo wypełniony wodą, co stwarza dogodne warunki do rozrodu płazom;

- położone pomiędzy przysiółkiem Zarębki a Słonym łąki, ciągnące się do górującego nad Rabką Zdrój Grzebienia, a następnie jego zboczem zstępujące w kierunku miasta ekstensywnie użytkowane łąki i nieużytki, poprzecinane zagajnikami , i sąsiadujące z kompleksem leśnym również tętnią życiem.

W części analizy dotyczącej geologii nie wspomniano o już istniejących terenach osuwiskowych i ryzyku takowych w miejscach gdzie przebieg drogi zostanie zmieniony, a wieloletni mieszkańcy Olszówki wiedzą, że są to miejsca o niestabilnym podłożu.

Dla analizy zagrożeń geologicznych i wpływu inwestycji na gospodarkę wodną w okolicy, jak i stosunków wodnych na projektowaną drogę ( zarówno na etapie planowania, realizacji, jak i dalszego eksploatowania i konserwacji) niezbędne jest zwrócenie uwagi na zakres robót ziemnych przewidzianych przez projekt. Ponieważ droga będzie klasyfikowana jako droga powiatowa, jako taka musi spełniać określone parametry- nie tylko szerokość ale również stopień nachylenia i złagodzenie, a często wyeliminowanie łuków. W efekcie droga będzie przebiegała na przemian na nasypach ( często 2-4 metrowych) i głębokich (2-5 metrowych) przekopach. Przeprowadzenie w ten sposób drogi przez podmokłe łąki, na skraju lasu łęgowego i przez stromy obszar źródliskowy nie tylko będzie kosztowne, nie tylko zagraża trwałości inwestycji, ale przede wszystkim może zaburzyć stosunki wodne w okolicy doprowadzając do zniszczenia podmokłych stanowisk przyrodniczych, stepowienia pastwisk i pogłębienia kłopotów okolicznych gospodarstw w zaopatrzeniu w wodę.

Przejdźmy do konkretów.

Na podjeździe do przysiółka Zarębki, w obrębie planowanego pasa drogowego znajduje się stanowisko Goryczki tojeściowej (Gentiana asclepiadea ) . W okolicznych lasach kilka stanowisk Wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum L.).

Spośród ssaków raport, poza tropami saren i jeleni ( zresztą bardzo licznymi, w lesie poniżej Zarębek jest sieć ścieżek wielokrotnie przecinających istniejącą drogę) przeprowadzający inwentaryzację nie zaobserwował żadnego przedstawiciela. A na okolicznych łąkach regularnie pasie się stadko saren- koziołek z haremem czterech łań, na łąkach po stronie południowej drogi bywają jelenie, odradza się populacja zajęcy, w śród łąkowych zaroślach tarniny zamieszkuje przynajmniej jedna lisia rodzina.

Przedstawicieli ptaków jest przynajmniej 3-krotnie więcej niż przedstawia to inwentaryzacja-prócz wymienionych w raporcie gatunków występują tu również:
-Derkacz (Crex crex) Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej, populacja z tendencją wzrastającą

-Przepiórka (Coturnix coturnix) Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej,

-Dzięcioł zielony (Picus canus) Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej,

-Dzięcioł czarny (Dryocopus martius) Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej,

-Dzięcioł duży (Dendrocopos major) Gatunek chroniony,

-Dzwoniec (Carduelis chloris) Gatunek chroniony'

-Gil (Pyrrhula pyrrhula) Gatunek chroniony,

- Dzierzba gąsiorek (Lanius collurio) Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej,

- Srokosz (Lanius excubitor) Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej,

- Sójka (Garrulus glandarius) Gatunek chroniony,

- Sroka( Pica pica) Ptak częściowo chroniony,

- Pustułka (Falco tinnunculus) Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej,

- Kopciuszek ( Phoenicuruis ochruros) Gatunek chroniony,

- Szczygieł (Carduelis carduelis) Gatunek chroniony,

-Grubodziób (Coccothraustes coccothraustes) Gatunek chroniony,

-Świergotek łąkowy (Anthus pratensis) Gatunek chroniony, zagrożony osuszaniem terenów podmokłych,

- Świergotek drzewny (Anthus trivialis) Gatunek chroniony,

- Dymówka (Hirundo rustica) Gatunek chroniony,

- Kukułka (Culculus canorus) Gatunek chroniony,

- Orzechówka (Nacifraga caryocatactes) Gatunek chroniony,

-Pliszka siwa (Motacilla alba) Gatunek chroniony,

- Modraszka (Parus caeruleus) Gatunek chroniony,

- Kos (Turdus merula) Gatunek chroniony,

-Czajka (Vanellus vanellus) Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej- obserwowana od tego roku.

Spośród płazów i gadów twórca r

- Żmija zygzakowata (Vipera berus) Częściowa ochrona gatunkowa,

- Zaskroniec (Natrix natrix) Częściowa ochrona gatunkowa,

- Salamandra plamista ( Salamandra slamandra) Gatunek chroniony,

- Ropucha szara (Bufo bufo) Gatunek chroniony, zagrożony całkowitym wyginięciem.

Prognozując zmiany w natężeniu ruchu drogowego autor raportu przyjął , że w ciągu 10 lat przyrost natężenia ruchu drogowego nie będzie większy niż 25%. Nie wiem na jakich podstawach metodologicznych oparł się autor projektu, lecz na podstawie zaleceń opracowanych przez SISKOM zawartych w opracowaniu "Zasady prognozowania ruchu drogowego" ( zbieżnych również z zasadami zawartymi w opracowaniu "Prognozowanie Ruchu w drogach Krajowych" przygotowanych przez Jerzego Kukiełę-Budownictwo i Architektura 10(2012)131-144) należy się spodziewać wzrostu nawet do 50% przy założenie że analizujemy drogę już istniejącą. W przypadku, gdy powstaje nowe połączenie drogowe- a z taką sytuacją mamy do czynienia przy tej inwestycji, mającej być ( w zamyśle inwestora) atrakcją turystyczną samą w sobie, jednocześnie łączącej miejscowość uzdrowiskową z basenami geotermalnymi zarówno prognoza przedstawiona przeze mnie, a tym bardzie zawarta w raporcie jest błędna, znacznie niedoszacowana. W związku z tym część raportu oceniająca wpływ inwestycji na środowisko i warunki bytowe mieszkańców jest pozbawiona wartości. Należy również zwrócić uwagę, czy projektant również opiera się na takich prognozach, czy rozwiązania komunikacyjne, a szczególnie te, od których zależy bezpieczeństwo mieszkańców, turystów a także podróżujących projektowaną drogą. Ciekawi mnie również, czy instytucja odpowiedzialna za przydział funduszy na budowę basenów geotermalnych w Porębie Wielkiej, która przydział funduszy na realizację tej inwestycji uzależniła od poprawy komunikacji ( w przeciwnym razie oceniła inwestycję jako nierentowną) , będzie usatysfakcjonowana napływem klientów z kierunku Rabka Zdrój na poziomie prognozowanym przez przygotowującego raport.

Autor analizuje ewentualne skutki wypadku cysterny, lecz nie analizuje niebezpieczeństw dla pieszych i rowerzystów wynikających z braku chodników na odcinkach Olszówka- Rabka Zdrój i Olszówka-Poręba Górna oraz ścieżek rowerowych.

Nie zgadzam się również z informacją, że na całym przebiegu drogi brak zabytków kultury materialnej. Zabytkowy jest mur-jedyna pozostałość po zabytkowym kościele , stojący na skraju drogi vis a vis nowego kościoła.

Tak rażąco powierzchowna i niedokładna inwentaryzacja przyrodnicza, błędy metodologiczne i błędne założenia moim zdaniem całkowicie dyskredytują ten raport i nie może być on traktowany jako wiążący.



1.Czy raport z tyloma błędami, tyloma nieścisłościami i tak niedokładny , może być podstawą pozytywnej decyzji środowiskowej?

2. Czy inwestycja już wcześniej oceniona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie "jako mogąca znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko" może być realizowana w oparciu tak niepewny dokument?

3. Jakim zyskiem dla Olszówki ma być uczynienie z niej miejscowości tranzytowej, likwidacja większości szlaków pieszych, odstraszenie rowerzystów, wymazanie z pamięci turystów- no może poza wspomnieniem niezwykle niebezpiecznego skrzyżowania przy kościele?

4. Czy publiczna deklaracja starosty Limanowskiego o zakazie ruchu ciężarowego planowaną drogą oznacza wiążącą deklarację o wyłączeniu terenów przyległych do drogi z działalności produkcyjnej, a istniejące zakłady nie będą się rozrastały?

5.Co wspólnego z gospodarnością ma fakt budowy drogi o 5-6 metrach szerokości, jeśli kluczowy odcinek w Rabce Zdrój będzie miała szerokość 3 metrów? Jak zamierzacie państwo rozwiązać problem wzmożonego ruchu drogowego na tym odcinku, a jeśli nie przewidujecie takowych, to w jakim celu pozostała część drogi ma mieć szerokość 5 metrów ?

Imię i nazwisko autora do wiadomości redakcji

Oprac. (mr), fot. UG Mszana Dolna
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Autor
17.09.2015 12:13
IP: 212.160.85.193

Drogi cyniku-stoiku. Podkreślanie czyjejś literówki niestety nie świadczy ani o inteligencji ( choć jej Panu nie ujmuję ), ani o kulturze osobistej- lecz nie będę brnął tym tropem, bo nie w tym jest rzecz. Czym innym jest dojazd ( który wszak istnieje), a czym innym droga tranzytowa. Parking powstał (kilka miesięcy temu), lecz w połowie zniknie, bowiem tym miejscu będzie przebiegała droga i skrzyżowanie. Jak już wspomniałem wcześniej, nie wykluczam, że się mylę, a jeśli powstanie droga, mam nadzieję że się mylę. Tak naprawdę to czas zweryfikuje, która koncepcja była lepsza, i jakie intencje stoją za rzeczoną inwestycją i kto na prawdę na niej skorzysta.

cynik_stoik
15.09.2015 22:03
IP: 176.100.194.0

Do Autro. Co było wcześniej jajko czy kura? Dzisiaj wycieczkowicze potencjalni wczasowicze którzy szukają swojego miejsca do odpoczynku poruszają się samochodami. Logicznym wydaje się, że droga jest im potrzebna. Żaden samochód - chociażby po to żeby zjeść kanapkę podziwiając piękno krajobrazu- się nie zatrzyma gdy nie ma pobocza, no może przydałby się jeszcze kosz żeby resztki po jedzeniu nie wylądowały w fosie. A gdy tych samochodów jest kilka to może przydałaby się powiedzmy budka z napojami, lodami małą gastronomią, itd. Ale przede wszystkim potrzebna jest DROGA, która przede wszystkim ułatwi życie mieszkańcom np. z Olszówki do Rabki 2 krotnie a do Poręby Wielkiej 4 krotnie. Tak się składa że do pracy też trzeba dojechać dobrze by był możliwie najkrótszą drogą. Piszesz Autro że widziałeś okazy i flory i fauny nie byle jakie. Też je widuje nie tylko na łąkach, ale również w zbożach, ziemniakach, kukurydzy a także w ogrodach i sadach. Rolnicy mówią wprost że to są szkodniki, Więc nie wszyscy podzielają zachwyt z powodu rozkwitu przyrody. Sama przyroda nie da utrzymania mieszkańcom. Potrzeba budować infrastrukturę pod rozwój turystyki i całego zaplecza logistycznego najlepiej zacząć jest od drogi. Dajmy np. masz działeczkę i chcesz wybudować dom, pierwsze słowa geodety to a którędy będziesz tu dojeżdżać? No chyba że chcesz powiedzieć mieszkańcom tę oczywistą oczywistość. Co wy tu jeszcze wszyscy robicie w Anglii jest wielokrotnie lepiej. Tak jakoś to dzisiaj usłyszałem. To co było wcześniej? Czy odpowiesz "drogi" Autro?

Autro
15.09.2015 13:38
IP: 176.100.195.17

Bardzo dziękuję "cynikowi_stoikowi" za podniesienie dyskusji na poziom merytoryczny. Nie przeczę faktowi, że kilkadziesiąt lat temu fakt bycia miejscowością tranzytową niósł określone korzyści, lecz uważam, że " nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"! Zmieniły się realia, i co innego przynosi korzyści. Nie jesteśmy źródłem jakichkolwiek bogactw naturalnych ( poza przyrodą), nie jesteśmy zagłębiem przemysłowym czy rolniczym, nie pobieramy myta. Słusznie wszyscy wokół stawiają na rozwój turystyki, lecz wówczas pieniądze pozostają tam, gdzie turysta się zatrzyma, nocuje, je i robi zakupy- jakaż ma być korzyść z tego, że przez Olszówkę przejedzie? Ponadto żadna inwestycja samorządowa czy centralna nie wzbogaci mieszkańców danego regionu, jeśli sami nie podejmą inicjatywy i nie zainwestują w działalność gospodarczą jednocześnie , przy współpracy samorządu lub bez, podejmą działania zwiększające atuty okolicy, w której mieszkają i działają. Oczywiści komunikacja z Porębą i Rabką Zdrój drogą lokalną, przy utrzymaniu obecnego natężenia ruchu, zagęszczenie sieci szlaków pieszych, rowerowych ( o różnym stopniu trudności- w tym towarzyszący drodze najbardziej dostępny) szlaki do narciarstwa biegowego, ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, tworzenie bazy noclegowej, handlowej i gastronomicznej. Wykorzystując fakt sąsiedztwa Uzdrowiska z jednej strony i miejscowości pretendującej do uzdrowiska z drugiej strony rozwijać zrównoważoną turystykę, na bazie inicjatywy indywidualnej, bądź spółdzielczej, może pod egidą koła gospodyń wiejskich czy OSP. Nie celować w turystę z Warszawy- on i tak wybierze Podhale. Może turysta z Krakowa? Może nie psioczyć na letników z Krakowa, lecz spytać co zrobić by mieszkańcy Krakowa chętniej spędzali wolny czas w Olszówce, a w związku z tym zostawiali tu pieniądze. Wielu ludzi by wypocząć poszukuje miejsc cichych, leżących na uboczu, nie potrzebują rozbudowanej infrastruktury i wyrywających z butów atrakcji, a kontaktu z przyrodą, życzliwymi ludźmi, swojskich produktów, prostych, codziennych przyjemności. Szkoda, że nikt wcześniej nie spytał mieszkańców Olszówki czego oczekują od przyszłości i jaką drogą rozwoju chcieli by podążyć. P.S. Jeszce raz bardzo przepraszam za "koziołka z haremem czterech łań", jest mi strasznie wstyd, i proszę puścić go w niepamięć. "koziołek z haremem trzech łań"

cynik_stoik
13.09.2015 23:29
IP: 176.100.194.0

Był czas że i Olszówka i Poręba Wielka i Konina leżały na szlaku komunikacyjnym czyli pełniły rolę wsi tranzytowych. To decyzją powojennych władz nazywających się ludowymi stworzono warunki do izolacji wiosek tzw "Klucza Porębskiego" poprzez zaniechanie rozbudowy istniejącej infrastruktury komunikacyjnej, a istniejącą drogę podzielono na małe odcinki nadając im różny status prawny . Było to bardzo wygodne dla władz powiatowych bo nie musiały inwestować w peryferyjne miejscowości bardzo mało związanych kulturowo z regionem a i dla "bezpieki" tereny te, to bardzo, bardzo, bardzo podejrzane i "społecznie nieprzystosowane". Dzisiaj gdy ciasno się zrobiło na do tej pory preferowanych rozwiązaniach komunikacyjnych Mszany Dolnej od nowa się wymyśla niestworzone historie żeby ten stan izolacji utrzymać. Wymyślono drogę bardzo kosztowną w realizacji z powodu osuwiskowego terenu przez jaki ma przebiegać a i różnica wysokości jaka jest do pokonania nie bardzo będzie pomagała wyborze tej trasy. Walor turystyczny? Wątpliwe, to raczej gra, pozory troski o rozwój tej części w sumie przez nikogo nie chcianego terenu. Czy władze wkalkulowały żeby winą za zaniechanie inwestycji Drogi Uzdrowiskowej obarczyć weekendowych mieszańców Olszówki zwanych popularnie Krakusami. Mydlenie oczu, wszak pierwszy protest przeciw tej inwestycji poszedł ze strony gorących zwolenników obecnie urzędujących władz. Przypadek? czy też prowokacja której skutki są nie do przewidzenia? Wiele słów, wiele troski ale na pewno nie o to żeby łatwiej było mieszkańcom bo Oni wielokrotnie naprawiali drogi należące do ich wspólnej własności tylko po to żeby władza pozwalała naprawione drogi niszczyć i zaorywać nie chcąc wziąć odpowiedzialności za to co fachowo nazywa się własnością komunalną. Można używać wielkich słów o patriotyźmie, rozwoju, sprawiedliwości, a czynić akurat odwrotnie co jakiś czas dawać nadzieję na szansę rozwoju po przywróceniu zerwanych połączeń drogowych pomiędzy sąsiednimi wioskami. To czas pokaże co zostanie zrealizowane z wielkich planów? Czy też w trosce o dobrostan "koziołka z haremem czterech łań" władza pokaże mieszkańcom po raz kolejny figę

rabczanka
13.09.2015 16:56
IP: 176.100.195.17

Po przeczytaniu listu stwierdzam, że autor to bardzo inteligentny, trzeźwo myślący człowiek. Szkoda że wszyscy zwolennicy drogi nie dadzą sobie uświadomić, że ich wymarzona droga stanie się jednym wielkim koszmarem. Zamiast korzyści, o których z dumą piszecie będziecie mieli autostradę przez Olszówkę, a na niej tiry, a przy okazji wybetonujecie las i wypłoszycie zwierzynę... A potem płacz i zgrzytanie zębów...

mieszkaniec
12.09.2015 18:07
IP: 176.100.195.17

Przykre, że większość z nas nie zna zasad konstruktywnej krytyki... (SQ9) Co do listu czytelnika- zgadzam się. Również mieszkam w Olszówce i jestem drodze całkowicie przeciwny! Ludzie zrozumcie! Zamiast tej wymarzonej drogi będziemy mieli małą autostradę z tirami dojeżdżającymi do zakładów i osuwiskami, a przy okazji wytniemy drzewa, wybijemy zwierzęta, a ludziom zostanie odebrana ziemia! Rzeczywiście szczyt marzeń...

Nobel
12.09.2015 17:57
IP: 176.100.195.17

to zabawne gdy ludzie nie mając nic konstruktywnego do powiedzenia obrażą i wyśmieją drugiego! Drogi SQ9! nagroda nobla w dziedzinie brak kultury wędruje do pana!

kulturalna_olszowianka
12.09.2015 17:55
IP: 176.100.195.17

Od poczatku swojego życia mieszkam w olszówce i nie chcę drogi. Bardzo proszę więc o niewypisywanie głupot w stylu "olszowianie chcą drogi, a krakusy nie". Zgadzam się z autorem listu. A czy państwu wyśmianie jednego skrawku listu (jeleń z haremem) nie wydaję się nieco dziecinne? Rzeczywiście, autor mógł się pomylić, ale obrażanie go i ironiczne nazwy są poniżej poziomu kulturalnego człowieka... Myślę, że inteligenty człowiek jest w stanie wyrazić swoją opinie, nawet tę krytyczną, w kulturalny nieobraźliwy sposób.

rodowity rabczanin
12.09.2015 13:23
IP: 83.29.149.228

Ollszowianka-zróbcie sobie przez Olszowke nawet autostradę ale od polaczenia z RABKA WON;;;;;

Ania
12.09.2015 12:12
IP: 91.231.23.244

Byłabym zdziwiona gdyby raport zawierał rzetelne informacje . Był robiony pod konkretne zamówienie więc takim jest. Należy ujawnić autorów ich dorobek itd. Nie jestem przeciwnikiem drogi, ale z poszanowaniem wszelkich przepisów, norm no i prawa własności. Straty jakie powstaną spowodują nieodwracalne zmiany, wiec rozsądek i rzetelność, a nie na chybcika i byle jak.

GrubaEwa
12.09.2015 11:36
IP: 176.100.196.84

Proponuje sprawdzić kto kupuje działki przy jeszcze hipotetycznej drodze

Autor
12.09.2015 09:29
IP: 212.160.85.193

Zgadzam się z uwagą, że popełniłem błąd wpisując "stadko saren- koziołek z haremem czterech łań"- bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na ten błąd autorowi komentarza. Chciałbym jednak zauważyć, że zarówno błędy popełnione prze ze mnie jak i autora komentowanego raportu nie zmieniają stanu faktycznego przyrody okolic Olszówki, zakresu inwestycji i jej wpływu na okolicę. Mam nadzieję, że się mylę i po wybudowaniu drogi Olszówka rozkwitnie, stanie się miejscem w którym wszyscy będą nam zazdrościć komfortu i dobrobytu w którym będziemy żyć, osoby starsze z dumą będą spoglądać na rozwój ich rodzinnej wsi, rodzice będą spokojni o bezpieczeństwo i przyszłość swoich dzieci, a dorosłe dzieci nie będą uciekać za granicę. Jeśli będzie inaczej, apologeci budowy drogi będą mogli mieć żal do samych siebie, że z taką nienawiścią odpowiadali na stawiane argumenty.

maria_d
11.09.2015 19:48
IP: 176.100.195.17

Po przeczytaniu kompletnie zmieniłam zdanie co do budowy drogi. Czy inwestycja wsparta kompletnie przekłamanym raportem może nieść ze sobą coś dobrego?

Ingrid
11.09.2015 17:23
IP: 83.27.45.201

Nienormalne ptaszki węże i inne gady ważniejsze od rozwoju cywilizacyjnego regionu Autor nie rozumie że droga to ułatwienie komunikacyjne dla mieszkańćów regionu i nie tylko regionu Denerwujące jest to że najwięcej do gadania mają przyjezdni zamiejscowi niż rdzenni mieszkańcy regionu

Olszowianin.
11.09.2015 15:49
IP: 81.219.69.154

Ekolodzy ! nie przeszkadzajcie w budowie drogi. zwierzęta i tak przychodzą pod nasze domy. Wszyscy na tym skorzystamy. Nieużytki zamienią się na parcele budowlane. Piękne widoki gór przyciągną turystów. Nie bądźmy zacofani.

anna.f
11.09.2015 13:56
IP: 83.29.181.197

Bardzo trafne spostrzeżenia. W końcu ktoś napisał całą prawdę o tej całej drodze uzdrowiskowej.

Olszowianka
11.09.2015 10:26
IP: 91.231.23.12

Nie musicie pisać kto jest autorem listu. Tylko Krakusom droga nie pasuje. Zapominają tylko o tym, że oni tutaj są weekendowo, a my całe życie i chcemy mieć normalną drogę, żebyśmy się nie musieli bać czy jedzie ktoś z drugiej strony i jak się z nim minę. Jak Wam nie pasuje to wracajcie do Krk i tam pilnujcie fauny i flory. A od naszej drogi WON!!!

CZARNY BOCIAN
11.09.2015 07:36
IP: 91.231.23.41

Wnoszący uwagi di opracowania ma jak rozumiem uprawnienia do tego typu pracy. Jesli nie to rozumiem dlaczego nie podaje imienia i nazwiska. Jak zwylke wszyscy na wszystkim się znają.

z
11.09.2015 06:29
IP: 46.171.108.29

a po kiego h miała by tam jechać cysterna

buk
10.09.2015 21:39
IP: 178.183.141.253

a jaki ma być jak jest na zlecenie powiatu?oczywiście do przyjęcia!

dk28
10.09.2015 20:35
IP: 83.4.239.137

Zlecona koncepcja planowanej drogi pochłonęła już ok 1,4 mln zł - połowę dołożyło województwo małopolskie. Suma całkiem pokaźna i projektanci -wizjonerzy pewnie są bardzo zadowoleni, bo chyba w najbliższych latach świetlnych ich koncepcji nie będziemy mogli ocenić w realnym świecie. Ale kasa się zgadza. Teraz kolejni mądrale, na zlecenie zarządu powiatu opracowałi raport - za ile? A kto by się tym przejmował? Chyba to środki publiczne, więc sumę wypadałoby ujawnić? Raport mówi że wszystko OK - nikomu i niczemu nic nie grozi. Spalin, decybeli itp nie będzie. Raj jednym słowem. A może okoliczni postaraliby się o raport niezależny? Bo aż trudno uwierzyć, że zamawiający (płacący grube pieniądze) otrzyma raport niekorzystny/ A wszystko to nasz starosta i jego otoczenie robią dla nas, żeby żyło się nam lepiej, żebyśmy do Poręby mieli bliżej, bo tam słona woda czeka.

SQ9
10.09.2015 20:05
IP: 83.19.19.244

Zapoznałem się z treścią przedmiotowego listu i...oniemiałem z wrażenia. Wydawać by się mogło, że mamy do czynienia z fachowcem - przyrodnikiem. Czar jednak pryska jak bańka mydlana przy stwierdzeniu (cytat) "[...]pasie się stadko saren- koziołek z haremem czterech łań [...]" Jeśli ten koziołek "urzęduje" z czterema jeleniami płci żeńskiej, to mamy sensację naukową na skalę nagrody Nobla w dziedzinie mieszania się gatunków (jeśli szacowny Nobel ustalił nagrodę w takiej dziedzinie). Dla niewtajemniczonych - łania to "ona" jelenia, czyli żona jelenia. A więc płeć żeńska innego gatunku niźli sarna. Tak więc te jakże bogate opisy co to nie żyje na przedmiotowym obszarze można włożyć między bajki. No bo jak można ocenić treść tego listu, jeśli jego autor nie posiada tak elementarnej wiedzy przyrodniczej? Nie problem przepisać listę gatunkową choćby z wikipedii. Jeśli autor tak zna się na przyrodzie jak na sarnach, to uzasadnione jest powątpiewanie o Jego wiedzy merytorycznej o sposobach/metodach prowadzenia inwentaryzacji gatunków. A tak z innej beczki - a gdzie nie ma zwierząt? Żyją wszędzie wokół nas. I te małe robaczki (mam na myśli owady - choćby i komary, osy, szerszenie, które też chcą żyć, a my je ...) i te większe - gryzonie, drapieżniki, etc. Nie popadajmy w obłęd szaleństwa ekologicznego - bo to jest już objaw chorobowy, który należy leczyć.

jeleń pozbawiony haremu
10.09.2015 18:54
IP: 188.146.9.165

" A na okolicznych łąkach regularnie pasie się stadko saren- koziołek z haremem czterech łań," -cytuję za autorem polemiki../jakaś anomalia w zachowaniu zwierzyny płowej w tamtym rejonie/? ;-),po przeczytaniu tej informacji zawartej w polemice wątpię w rzetelność jej autora.

Zobacz także

Budowa ruszyła

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:34

Majówka w Amfiteatrze z Meloarte

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:33

Gminny konkurs na plakat teatralny

Czwartek, 25 kwietnia 2024 16:05

Jak pozbyć się gruzu zgodnie z prawem?

Czwartek, 25 kwietnia 2024 15:34

The Flash na Roztoki

Czwartek, 25 kwietnia 2024 14:45
Reklama