• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 16 maja 2024
  • Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama
Reklama
Wiadomości
Data: 22 listopada 2016, Wtorek / Ilość wyświetleń: 3743

Jubileuszowa konferencja Muzeum Orkana (zdjęcia)

W ramach obchodów 80-lecia Muzeum Regionalnego im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich”.

Konferencję otworzył dyrektor muzeum Zbigniew Wójciak. W pierwszej kolejności powitał zaproszonych gości i uczestników konferencji: starostę Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera, Radę Naukową Konferencji w składzie: Przewodniczącego prof. dr hab. Jan Święcha – dziekana Wydziału Historycznego UJ, prof. dr hab. Zbigniewa Liberę – Kierownika Katedry Kultur Regionów UJ i dr hab. Marcina Brodzkiego – dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

- Dzisiejsza konferencja została zorganizowana w związku z obchodami Jubileuszu 80-lecia istnienia Muzeum im. Władysława Orkana i mamy nadzieję, że w przyszłości Muzeum będzie kontynuowało rozpoczęty cykl spotkań dotyczących zanikających tradycyjnych rzemiosł karpackich – podkreślił. - Celem stawianym przed Konferencją jest kompleksowe opracowanie wiedzy dotyczącej głównych ośrodków rzemieślniczych, cechów oraz chłopskiej wytwórczości chałupniczej zarówno w ujęciu historycznym jaki i etnograficznym, ponieważ tradycyjna forma rzemiosła uległa nieodwracalnym przekształceniom wraz z rozwojem uprzemysłowienia i skokiem gospodarczym jakie miały miejsce w XX wieku. Materiał zgromadzony w trakcie konferencji będzie publikowany w Zeszycie Muzealnym dostępnym po opracowaniu i wydaniu, dla wszystkich uczestników konferencji, a także dla wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką.

Po dyrektorze głos zabrał starosta Krzysztof Faber. - Witam serdecznie wszystkich Szanownych Państwa na konferencji poświęconej tradycyjnemu rzemiosłu i przemysłowi wiejskiemu na terenie Karpat Polskich. Szczególnie witam obecnych tu z nami Przedstawicieli Rady Naukowej Konferencji i wszystkich znamienitych prelegentów – zaczął. - Wyrażam bardzo głęboką wdzięczność dla Organizatorów oraz członków Rady za podjęcie inicjatywy i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia, które sądząc po liczebności Państwa uczestników jest godne zainteresowania i przede wszystkim potrzebne.

Dzisiejsza konferencja to część szerszego projektu naukowo-badawczego, którego ważnym elementem są badania terenowe dotyczące wiejskich rzemieślników. Na naszym terenie koncentrują się one w dużej mierze na garncarstwie - rzemiośle, które niegdyś było charakterystyczne dla rejonu Rabki i okolic. To bardzo istotne, aby badać i utrwalać wszelkie przejawy lokalnej kultury. Dzięki temu zyskujemy większą wiedzę o miejscu swojego pochodzenia, poznajemy własne korzenie. Stąd też rodzi się poczucie tożsamości i przywiązanie do wartości. Mam nadzieję, że to dzisiejsze wydarzenie przyczyni się do rozwoju nauki, że wyniosą stąd Państwo nową wiedzę, która zainspiruje do podejmowania kolejnych wyzwań, realizacji następnych projektów zakończonych takimi właśnie spotkaniami. Dzięki nim następuje transfer wiedzy i postęp w nauce. Chciałbym nadmienić, że dzisiejsza konferencja odbywa się w szczególnych dla nas - gospodarzy okolicznościach, bowiem Muzeum im. Wł. Orkana świętuje właśnie 80-lecie istnienia. Przy tej okazji składam na ręce Dyrektora Zbigniewa Wójciaka serdeczne gratulacje, podziękowanie za profesjonalne zarządzanie placówką oraz życzenia pomyślności na kolejne lata działalności oraz wiele podobnych tej konferencji wartościowych przedsięwzięć.

W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia powstania Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju realizowany jest projekt naukowo – badawczy „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich”. Jego głównym punktem była sobotnio-niedzielna I Ogólnopolska Konferencja Naukowa dotycząca rzemieślniczych tradycji regionu karpackiego. Konferencja skierowana była do środowiska akademickiego, muzealników oraz badaczy tej tematyki. Została objęta opieką merytoryczną przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas konferencji wystąpili z wykładami: MAŁGORZATA JASZCZOŁT, Badania rzemieślników w Karpatach Polskich z perspektywy Muzeum w Warszawie. Dokumentacje fotograficzno – filmowe oraz rejestracje projektowe- rys badawczy., Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie; KATARZYNA PISZCZKIEWICZ, RZEMIOSŁO 2.0., Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie; ANNA DEREDAS, Tradycyjne rzemiosło Karpat oraz przemysł wiejski w spuściznach naukowych Anny Kowalskiej Lewickiej oraz Bronisławy Kopczyńskiej Jaworskiej., Ośrodek Dokumentacji i Informacji Etnograficznej PTL w Łodzi; ROBERT ANDRZEJ DUL, Tradycyjne rzemiosła jako element niematerialnego dziedzictwa kultury., Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury, Fundacja MUZART; MAGDALENA KROH, Prezentacja rzemiosła w Sądeckim Parku Etnograficznym., Emerytowany kustosz Sądeckiego Parku Etnograficznego; JOANNA HOŁDA, Rzemiosło i drobna wytwórczość w kulturze zachodniej Galicji., Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – oddział Sądecki Park Etnograficzny; WOJCIECH ŚLIWIŃSKI, Nowy projekt prezentacji architektury zabytkowych obiektów przemysłu ludowego w Sądeckim Parku Etnograficznym, Emerytowany kustosz Sądeckiego Parku Etnograficznego; BARBARA OLEJARZ, Przemysł naftowy – przemysł wiejski. Zaangażowanie chłopów galicyjskich w rozwój górnictwa ropy naftowej na przełomie XIX w., Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce; ŁUKASZ STACHURSKI, Zróżnicowanie i specjalizacja korporacji rzemieślniczych miasta i jego przedmieść na przykładzie Krosna., Muzeum Rzemiosła w Krośnie; MARCIN KOWALCZYK, Orawskie złoto – płóciennictwo i farbiarstwo na Górnej Orawie., Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Dolnej; BARBARA ROSIEK, W świecie drewnianych zabawek ludowych. Żywiecki ośrodek zabawkarski – dawne wyroby i ich wytwórcy., Muzeum Miejskie w Żywcu; TOBIASZ ORZEŁ, Budownictwo ludowe kotliny rabczańskiej źródłem harmonizacji lokalnego krajobrazu., Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ; KATARZYNA CEKLARZ, Dawne i współczesne pamiątki regionalne na Podtatrzu. Zagadnienie etnodesignu., Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ; DOROTA MAJERCZYK , Tradycje rzemieślnicze w rabczańskiej rodzinie Pintscherów w latach 1955-2016., Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej; MAŁGORZATA WÓJTOWICZ-WIERZBICKA, NATALIA KLĘSK, Wokół projektu „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich”. Perspektywy badawcze., Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju.

W programie konferencji znalazły się również m.in. projekcja filmów etnograficznych, występy regionalne, warsztaty budowy gwiazdy kolędniczej, zwiedzanie wystawy O rabczańskich rzemieślnikach”.

Cały projekt był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Reklama
Zobacz także
Reklama