• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 30 kwietnia 2024
  • Imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii
Reklama
Wiadomości
Data: 24 marca 2012, Sobota / Ilość wyświetleń: 3767

Zagórzańskie samorządy chcą same zarządzać swoimi ściekami

Miasto Mszana Dolna oraz gminy Mszana Dolna i Niedźwiedź zamierzają powołać spółkę, która zajmie się gospodarką ściekową na terenie Zagórza, po likwidowanym Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa. - Chcemy sami ustalać ceny ścieków na naszym terenie i być gospodarzami u siebie - mówi burmistrz Tadeusz Filipiak.

Władze likwidowanego związku informują, że na jego zgliszczach powstaje spółka samorządowa złożona w większości z samorządów, które należały do związku. Do przystąpienia do niej namawiają wszystkich dotychczasowych członków. Ale mszańskie gminy nie są do tego skłonne. Zdaniem władz Mszany Dolnej - burmistrza i radnych - korzystniejszym rozwiązaniem będzie powołanie spółki do której wejdą tylko mszańskie gminy (plus ewentualnie Wiśniowa, która korzysta z oczyszczalni w Kasince Małej), a która przejmie zarządzenie gospodarką ściekową w regionie.

Roman Duchnik, prezes Spółki Górna Raba przekonywał w ubiegłym tygodniu mszańskich radnych, że miasto powinno przystąpić do większej spółki, że oczyszczalnię w Mszanie Dolnej czekają kolejne inwestycje, na które nowa spółka pozyska pieniądze. Przypominał, że kiedyś miejscowa oczyszczalnia była niemal ruiną i to dzięki związkowi została zmodernizowana i unowocześniona. Zaapelował też o przekazanie gruntów pod oczyszczalnią, które nadal formalnie są własnością mszańskiego samorządu. Mszańskim radnym to jednak nie w smak. Przypominali prezesowi, że po rządami Związku w Mszanie Dolnej nie powstał nawet jeden metr nowej sieci kanalizacyjnej.

- Co z tego będziemy mieli - pytali radni.

- Mszana będzie miała oczyszczone ścieki - odpowiedział prezes, a jego argument zniechęcił radnych do dalszej dyskusji.

Zdaniem burmistrza Filipiaka kwestia stworzenia mszańskiej spółki samorządowej jest już przesądzona i powstanie ona najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Jak dodał, wśród samorządów miasta i gminy Mszana Dolna oraz Niedźwiedzia jest zgodna i porozumienie w tej sprawie. - Nie chcemy by ktoś ustalał ceny ścieków w Mszanie Dolnej w oparciu o bilans całej spółki - przekonuje burmistrz. On i radni są przekonani, że mszańska oczyszczalnia jest dochodowa, dlatego przejecie zarządzania nad nią będzie korzystne dla tutejszych samorządów.

(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

mieszkaniec
26.03.2012 04:26
IP: 70.131.157.11

czekalem na to dlugo Koniec ze spolka dorzecze raby to twor ktory doi kase od mieszkancow Dopinguje zeby ten pomysl jak najszybciej wszedl w zycie zyskaja wszyscy a przedewszyskim mieszkancy scieki sa drozsze niz w krakowie panowie w spolce kase doja

Zobacz także
Reklama