• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 27 kwietnia 2024
  • Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Reklama
Wiadomości
Data: 4 października 2018, Czwartek / Ilość wyświetleń: 4109

Jubileusz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

W kinie „Śnieżka” odbyła się uroczystość z okazji 60-lecia działalności Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Organizatorem gali był Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju oraz Gmina Rabka-Zdrój.

W imieniu organizatorów gości powitały burmistrz Ewa Przybyło i prezes rabczańskiego oddziału Urszula Chrustek. Na początku wiceburmistrz Robert Wójciak przypomniał, opracowaną przez wieloletnią działaczkę i członka zarządu Marię Derek, historię rabczańskiego oddziału PKPS, który przez lata działalności pomógł wielu tysiącom podopiecznych - osobom najbiedniejszym, rodzinom wielodzietnym, samotnym matkom, rodzinom dotkniętym patologią, emerytom i rencistom o niskich świadczeniach i tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej w wyniku zdarzeń losowych – wypadków, choroby, klęsk żywiołowych. Długoletnia działalność PKPS w Rabce-Zdroju przybierała różne formy pomocy w zależności od potrzeb m.in. wyposażenie mieszkań, zaopatrzenie w odzież i obuwie, środki higieniczne, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt rehabilitacyjny i medyczny, meble, pomoce szkolne, a także pomoc w wyposażeniu szpitali, szkół, przedszkoli, domów pomocy społecznej i wielu placówek na terenie Podhala. Szczególnie mocno zaakcentowano postać Marii Olszyńskiej, Honorowej Obywatelki Rabki-Zdroju, która kierowała rabczańskim oddziałem przez 40 lat i stała się wzorem do naśladowania, na trwałe wpisując się w poczet najbardziej zasłużonych społeczników w historii uzdrowiska.

Z okazji jubileuszu Zarząd Miejski PKPS w Rabce-Zdroju postanowił przyznać pamiątkowe medale ludziom wielkiego serca , dzięki którym działa rabczański PKPS. Na scenę poproszono Stanisławę Ceklarz, Marię Chudy, Elżbietę Czarnecką, Marię Derek, Joannę Lelek, Lidię Kołdras, Józefę Mucha, Beatę Piekarską, Jolantę Rapacz, Grażynę Róg, Bernadettę Zatowską, Romana Dyrcza i Antoniego Jaśkiewicza, którym medale wręczyli prezes Urszula Chrustek i burmistrz Ewa Przybyło.

W imieniu posła Edward Siarki dyplomy z podziękowaniami przekazała wyróżnionym jego przedstawicielka, odczytując też list posła do uczestników uroczystości, w którym dziękuje on członkom Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju za bezinteresowną pomoc na rzecz potrzebujących.

Pamiątkowe medale z podziękowaniami od PKPS-u otrzymali też samorządowcy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej: wójt gminy Bystra - Sidzina Stanisław Tempka oraz kierownik OPS-u Krystyna Nędza, burmistrz miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk wraz z kierownik Izabelą Cież; wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba oraz kierownik Izabela Malec; wójt gminy Niedźwiedź Janusz Potaczek i kierownik Zofia Szymańska; wójt gminy Spytkowice Ryszard Papanek i kierownik Ewa Cholewa oraz burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło i kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju Barbara Łopata. Wręczenia medali dokonali prezes Urszula Chrustek oraz Józef Grzybczyk, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Sekretarz Grzybczyk poprosił również na scenę Joannę Lelek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju, by osobiście odznaczyć ją Honorową Odznaką przyznaną w uznaniu jej zasług przez Radę Naczelną Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

PKPS w Rabce-Zdroju podziękował też sponsorom i darczyńcom za ich wieloletnie i wielkie wsparcie. W tym gronie znaleźli się: ks. Józef Kapcia – wieloletni opiekun duchowy PKPS, ks. Dariusz Pacula – dziekan, proboszcz parafii Św. Teresy w Rabce – Zdroju, Andrzej Dubiel – firma Dubiel VITRUM, Maciej Kopytek - prezesa Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, Piotr i Kazimierz Stolarczyk – Centrum Handlowe MAŁGOSIA, Paweł i Piotr Tarłowscy – firma TRANSBRAT, Jan Wójciak - firma TRANS MARINO oraz Piotr i Tadeusz Żur – firma TAPI. Medale otrzymali oni z rąk prezes Chrustek oraz Romana Dyrcza, członka zarządu.

Na koniec burmistrz Ewa Przybyło złożyła serdeczne podziękowania dla PKPS-u na ręce prezes Urszuli Chrustek. Prezes podziękowała z kolei burmistrz Rabki-Zdroju Ewie Przybyło. - Nigdy nie opuściła nas w potrzebie. Dziękuję – zamówiła, składając burmistrz życzenia zdrowia, powodzenia i samych osiągnięć. Podziękowania da samorządu i członków rabczańskiego komitetu składali Władysław Kasperczyk, prezes Zarządu Wojewódzkiego PKPS oraz Józef Grzybczyk. - Kto pomaga potrzebującym, zasługuje na wieczną chwałę. I wy na nią zasługujecie – podkreślali, dziękując za pracę.


Polski Komitet Pomocy Społecznej to stowarzyszenie charytatywne, powstałe w 1958r. Statutowym celem działania PKPS jest udzielanie wsparcia materialnego oraz pomocy osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Takie cele realizuje również rabczański oddział Stowarzyszenia.

Przez lata działalności PKPS pomógł wielu tysiącom podopiecznych, osobom najbiedniejszym, rodzinom wielodzietnym, samotnym matkom, rodzinom dotkniętym patologią, emerytom i rencistom o niskich świadczeniach i tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej w wyniku zdarzeń losowych – wypadków, choroby, klęsk żywiołowych. Długoletnia działalność PKPS w Rabce-Zdroju przybierała różne formy pomocy w zależności od potrzeb m.in. wyposażenie mieszkań, zaopatrzenie w odzież i obuwie, środki higieniczne, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt rehabilitacyjny i medyczny, meble, pomoce szkolne, a także pomoc w wyposażeniu szpitali, szkół, przedszkoli, domów pomocy społecznej i wielu placówek na terenie Podhala.

W latach 80-tych rabczański PKPS współpracował z fundacjami i osobami prywatnymi z Anglii, Holandii, Francji i Norwegii. Dzięki tej współpracy pomoc potrzebującym trafiła do wielu miejscowości województwa małopolskiego, podkarpackiego i do dzieci na Ukrainie. W 1997 r. podczas „powodzi tysiąclecia”, gdy niemal cala południowa część kraju została zalana, rabczański oddział PKPS pomagał ludziom dotkniętym kataklizmem z okolic Kudowy Zdroju, Opola, Wrocławia i Tarnobrzegu. Pomoc dla powodzian została również udzielona w 2010 roku, tym razem wsparcie żywnościowe, odzież , buty i środki czystości trafiły do poszkodowanym mieszkańców gminy Szczucin.

W ciągu 60 lat swojej działalności Polski Komitet Pomocy Społecznej był organizatorem wielu przedsięwzięć charytatywnych, Wigilii dla samotnych, Międzynarodowego Dnia Dziecka, Dni Seniora, festynów, loterii, kiermaszów. Corocznie kilkaset paczek żywnościowo-odzieżowych trafia do podopiecznych z okazji świat Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

W Zarządzie Miejskim pracują wieloletni działacze PKPS. Praca ta, choć ciężka, sprawia satysfakcję, bo jeśli uda się pomóc podopiecznym, jeśli widzi się uśmiech na ich twarzy to znaczy, że jesteśmy potrzebni, a nasza działalność, choć często niedoceniana, jest oczekiwana przez osoby żyjące w biedzie i ubóstwie.

Polski Komitet Pomocy Społecznej nie posiada własnego budżetu ale poszukuje sponsorów, organizuje zbiórki darów, gromadzi wokół swoich działań wiele życzliwych ludzi, którzy pomagają w różnych formach – finansowo, rzeczowo, pracą na rzecz Stowarzyszenia, przy rozładunku żywności, przy organizacji imprez, przygotowywaniu paczek żywnościowych.

W tym wyjątkowym dniu Jubileuszu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim razem i każdemu z osobna za życzliwość i każde nawet najmniejsze wsparcie. Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich „ludzi dobrej woli”, osób prywatnych, firm, instytucji, stowarzyszeń i samorządów. „Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.”

Z okazji Jubileuszu chcemy przypomnieć postać śp. Pani Anny Olszyńskiej, która przez 45 lat kierowała pracą Zarządu. Osoba niezwykle życzliwa, operatywna, wrażliwa na potrzeby innych, honorowy obywatel Rabki-Zdroju , która swoją społeczną postawą wpisała się na karty historii naszego miasta i stałą się wzorem do naśladowania i przykładem dla wielu z nas.

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz” - ten cytat niech będzie podsumowaniem naszego Jubileuszu 60-lecia.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

janusz
06.10.2018 12:28
IP: 176.100.192.69

następne spodkanie z dzieciakami może zagłosują

masz racje
05.10.2018 09:17
IP: 83.27.208.88

@mieszkaniec. Tam potrzebny jest prokurator i wtedy wyjaśni się gdzie poszły tony mebli, kto otrzymuję żywność właściwą, a kto przeterminowaną.

mieszkaniec
04.10.2018 18:44
IP: 185.174.114.108

Opieka społeczna na bardzo wysokim poziomie w Rabce stoi.Tylko zwykły obywatel uczciwie płacący podatki nie ma żadnych praw ,przywilejów i nagród.Mieszkańcy i tak dobrze wiedzą komu ta pomoc się należy ,niekoniecznie tym którzy mają oficjalnie niskie dochody.Może warto by to dokładnie weryfikować tak jak to robią inne instytucje i fundacje.Widać przed wyborami każdy głos się liczy.

pietrek
04.10.2018 18:20
IP: 46.22.167.100

Puszczali Kler w nagrodę ?

Zobacz także

Witold Latusek: "Kurz wyborczy opada"

Piątek, 26 kwietnia 2024 19:07

Budowa ruszyła

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:34

Majówka w Amfiteatrze z Meloarte

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:33
Reklama