• Sobota, 23 marca 2019
  • Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława

Informacje

Dąb Niepodległości posadzony w Mszanie Dolnej (zdjęcia)

Data: 8 listopada 2018, Czwartek / Ilość wyświetleń: 1096

Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego Zespół Szkół Ponadgimnazjanych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej przyłączył się do akcji sadzenia „Dębu Niepodległości”, jako symbolu troski o pamięć historyczną i godne upamiętnienie tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszej Ojczyzny.

Rosnący dąb będzie żywym pomnikiem naszej historii. W dniu 7 listopada 2018 uczniowie rozpoczęli obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości marszem „Od Kościuszki do Piłsudskiego” w którym pokonali symboliczną drogę Polaków do Wolności.

11 Listopada 1918r. - Święto Odzyskania Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej i ponad stu lat zaborów. 
Podczas marszu uczniowie złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających Bohaterów Walk o Niepodległość Polski. Z wielką radością powitaliśmy mszańskich przedszkolaków, uczniów zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej, chętnie którzy dołączyli do naszego marszu. Podczas "Drogi ku niepodległości" uczniowie naszej szkoły rozdawali przechodniom i gościom pyszne Biało - Czerwone babeczki, upieczone w szkole. Punktem kulminacyjnym było wystąpienie Pani Dyrektor Katarzyny Wacławik, Pana  Burmistrza Józefa Kowalczyka na mszańskim rynku oraz wyrzut armatni przygotowany przez Pana Andrzeja Majchrzaka. Pod odśpiewaniu patriotycznej pieśni, zebrana młodzież puściła symbolicznie biało-czerwone balony, które pofrunęły daleko w niebo. Można potraktować, to jako symbol bliskości i kontaktu z osobami, które walczyły o naszą wolność, a których już wśród nas nie ma... 

Podziękowania za pomoc w organizacji dla Pana Burmistrza Józefa Kowalczyka, sekretarza Miasta Mszana Dolna Antoniego Roga, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej Pana Piotra Armatysa, dyrektora Zespołu Szkół Miejskich nr 2 pani Bogumiły Cieżak, Straży Miejskiej  i szczególne podziękowania dla pana Andrzeja Majchrzaka za uświetnienie marszu wystrzałowym finałem.

Źródło: materiały szkolne

Galeria zdjęć

Komentarze

mieszkaniec
08.11.2018 18:50
IP: 83.27.165.242

SUPER - JESTEŚCIE WIELCY

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 1 i 4: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »