• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 26 kwietnia 2024
  • Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Reklama
Wiadomości
Data: 26 sierpnia 2014, Wtorek / Ilość wyświetleń: 9804

Dożynki w gminie Rabka-Zdrój (zdjęcia i film)

Chabówka była tegorocznym gospodarzem dorocznych Dożynek Gminnych, które odbyły się w niedzielę 24 sierpnia na miejscowym stadionie.

Uroczystość, będąca podziękowaniem za plony i szczęśliwe zakończenie prac, rozpoczęła się tradycyjnie od mszy świętej, odprawianej w oprawie góralskiej, którą w kościele św. Brata Alberta odprawił w asyście dwóch kapłanów ksiądz proboszcz Paweł Skowron. W nabożeństwie z udziałem wieńców dożynkowych udział wzięły delegacje wszystkich miejscowości gminy Rabka-Zdrój, zespołów regionalnych, mieszkańcy, przedstawiciele sołectw, organizacji społecznych oraz goście i władze samorządowe reprezentowane przez burmistrz Ewę Przybyło i wiceburmistrza Roberta Wójciaka. Wieńce dożynkowe przygotowały w tym roku sołectwa Chabówka, Rdzawka, Ponice, oraz zespoły regionalne „Robcusie”, „Robcanie”, „Powicher” i „Majeranki”.

Po mszy św. uczestnicy dożynek udali się przystrojonymi kwiatami i zieleniną traktorami oraz wozami konnymi na stadion w Chabówce, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przybyłych gości witały sołtys wsi Renata Wdówka oraz burmistrz Ewa Przybyło. Starostowie dożynek złożyli na ręce burmistrz chleb prosząc, aby sprawiedliwie nim dzieliła, nie żałowała potrzebującym, a biednym nigdy nie odmawiała. Burmistrz Przybyło podzieliła otrzymany chleb i - jak tradycja każe – podzieliła się nim z uczestnikami dożynek. Burmistrz podziękowała gospodarzom dożynek za ich organizację i podkreśliła, że bez ludzi, bez ich ciężkiej pracy, dożynek by nie było. Głos zabrał też poseł Edward Siarka. Wszyscy przemawiający, podobnie jak wcześniej ks. Paweł Skowron, zwracali uwagę na ciężką i potrzebną pracę rolnika oraz na wartość, jaką jest przywiązanie do ojczystej ziemi.


Sygnał do rozpoczęcia dożynek dały trombity, a następnie na zaproszenie konferansjerki, w rolę której wcieliła się Dorota Majerczyk, odbyła się prezentacja zwyczajów związanych ze żniwami i młócenia zboża cepami. W dalszej części dożynek zaprezentowano tegoroczne wieńce oraz odbyło się obśpiewanie wieńców. Goście mieli też możliwość skosztowania regionalnych przysmaków przygotowanych przez gospodynie. Wieńce i stoiska z potrawami wzięły udział w konkursach, których wyniki prezentujemy poniżej.

W części artystyczno-rozrywkowej odbyły się występy Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Majeranki" (SMKL) i "Robcusie" (Związek Podhalan) i Orkiestry Dętej OSP Rabka-Zdrój. Miał również miejsce pokaz mody regionalnej i stylizowanej oraz pokaz kosmetyczny. Na dzieci czekały niespodzianki i atrakcje. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem "BARTKI".

PROTOKÓŁ DOŻYNKOWY – Rabka-Zdrój’2014
Protokół Jury konkursu wieńców dożynkowych i potraw regionalnych oraz programów artystyczny wykonanych przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich, zespoły regionalne i stowarzyszenia
Dożynki Gminne, Chabówka - dnia 24 sierpnia 2014 r.

Jury w składzie: Magdalena Drzyzga /Chabówka/, Grażyna Leśniak-Zając /Ponice/ Barbara Rapacz /Rdzawka/ oceniło wieńce dożynkowe sołectw Chabówka, Rdzawka, Ponice, Zespołów Regionalnych „Robcusie” i „Robcanie”(Związek Podhalan), Zespołu Regionalnego „Majeranki” (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej), Zespołu „Powicher” (Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kulturalnego Wsi Rdzawka) oraz stoiska potraw regionalnych sołectw Chabówka, Rdzawka i Ponice.

Jury stwierdza, że w tegorocznych konkursach dożynkowych należy podkreślić wielkie zaangażowanie społeczności, wszystkich sołectw.

Szczególne podziękowania kieruje do gospodarzy tegorocznych dożynek z Panią Sołtys Renatą Wdówka, Kołom Gospodyń Wiejskim i stowarzyszeniom za ogromne zaangażowanie i kultywowanie tradycji regionalnej.
Dziękujemy zespołom regionalnym „Majeranki”, „Robcusie” i „Robcanie” oraz „Powicher” za udział w obrzędach dożynkowych i zaangażowanie najmłodszego pokolenia.

Jury stwierdza, że wszystkie wieńce były wykonane zgodnie z tradycją ze wszystkich gatunków zbóż, pięknie ozdobione kwiatami, grzybami, głogiem, kaliną, mirtem, mchem.

Każdej prezentacji wieńców towarzyszył program artystyczny: przyśpiewki i recytacje których tematem była pracowitość rolników, dobre gospodarowanie, gościnność mieszkańców , szacunek do chleba i dziękczynienie Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony.

W I kategorii na wieńce dożynkowe uczestnicy otrzymują równorzędne nagrody finansowe w wysokości po 700,- zł każda.

Zespoły Regionalne „Robcusie” i „Robcanie” Związek Podhalan w Rabce Zdroju
Za piękny wieniec w kształcie orła z różańcem z chleba w dziobie; do dekoracji wykorzystano kłosy zbóż, mech, głóg oraz ciupagę i kapelusz góralski

Zespół Regionalny „Majeranki” Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej
Za wieniec w kształcie serca z krzyżem i kotwicą symbolizujący wiarę, nadzieje i miłość. Do wykonania wykorzystano kłosy wszystkich zbóż oraz siemię, gorczycę, dynię, fasolę, mirt i kwiaty nieśmiertelnika.

Zespołu „Powicher” (Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kulturalnego Wsi Rdzawka)
Za debiutancki wieniec o kształcie studni z napisem „Chrystus źródło życia”. Wykorzystano nasiona zbóż, bochenek chleba i siemię lniane.

Sołectwo Rdzawka
Za wieniec w kształcie Krzyża Virtuti Militari z centralnie ułożonym chlebem w kształcie hostii, udekorowany białymi i czarnymi winogronami; zielone tło ze słonecznikami.

Sołectwo Chabówka
Za wieniec w kształcie korony uwieńczony kielichem z przełamanym chlebem wraz z hostią ( ryż + dynia + zboże) zaprezentowany na wózku z różańcem z ziemniaków i buraków.

Sołectwo Ponice
Za dwuczęściowy wieniec w kształcie korony ozdobiony zbożami i nasionami, krzyż pleciony ze słomy; w środku chleb ozdobiony krzyżem z maku, zdobiony koralami z jarzębiny.

W II kategorii – prezentacja stoisk – Sołectwa otrzymują równorzędne nagrody po 500,- zł brutto

za potrawy regionalne, wypieki, przetwory, napoje. Jury stwierdza, że Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały smakołyki tradycyjnej kuchni góralskiej oraz współczesne wypieki. Na szczególne uznanie zasługuje dekoracja stołów i estetyka potraw. Wykorzystano regionalne elementy dekoracyjne tj. naczynia gliniane, kosze wiklinowe, a także kwiaty polne i ogrodowe, grzyby, runo leśne, owoce i warzywa. Na podkreślenie zasługuje promocja wyrobów mleczarskich z mleka owczego i krowiego – różne gatunki sera, oscypki i bundz. Wszystkie sołectwa zaprezentowały do degustacji wyjątkowo dużą ilość potraw i nalewek w tym: ciasta, pierogi i knedle z różnym nadzieniem, tradycyjny smalec, wędliny, gołąbki, zupy, groch z kapustą, kluski razowe, łazanki, miody, dżemy, galaretki i przetwory.

Na szczególne uznanie zasługują -
w Chabówce: kwaśnica z żeberkami, barszcz czerwony z kapuśniaczkiem, , grochówka, udziec wieprzowy, kluski kudłate, oscypki, kiszka, pierogi z borowikami, powidła śliwkowe
w Ponicach: żurek, kołacz, pierogi z różnorodnym nadzieniem, gołąbki, salceson, szynka, pasztet z baraniny, smalec, wiśniówka i pigwówka oraz ciasta drożdżowe
w Rdzawce: różnorodność gatunków ciast drożdżowych i kruchych, oscypki i korbacze, 8 gatunków chleba, wędliny, flaczki, twaróg ziołowy, smalec, malinówka.
Prezentacji Rdzawki towarzyszyło stoisko z oscypkami bacy Gogolaka.

Jury dziękuje mieszkańcom za włączenie się w organizacje i liczny udział w tegorocznych Gminnych Dożynkach 2014 w Chabówce. Praca na roli kształtuje sumienność i odpowiedzialność – za uprawianą ziemię, za wspólnotę lokalną i narodową, za przekaz wiary, mowy i obyczaju. Świadectwem tego są również uroczystości dożynkowe.

Godne uczczenie święta plonów w gminie jest waszym wspólnym wysiłkiem. Dożynki to największe w roku święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu oraz dziękczynienie Bogu i Matce Bożej za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony. To również radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To obyczaj i nie przemijająca od XVI wieku tradycja. Warto więc ten obyczaj kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju

Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Strażak
28.08.2014 21:57
IP: 83.29.202.253

Sołtys ze Rdzawki może obchodzić dożynki bo on dalej gazduje i pracuje na roli. To święto jest jego a inni to nie wiem.

Góral.
28.08.2014 15:39
IP: 77.254.199.91

Łany chwastów, ostów, badyli na niekoszonych polach, a tu huczne gminne dożynki. ŚMICHU WARTE ??????????.

marek
28.08.2014 11:32
IP: 91.231.23.12

Wszystko stoi odłogiem a tu dożynki paranoja .A wszystko pod publiczkę i zbliżajace sie wybory.

ale wypic można
28.08.2014 10:03
IP: 91.231.23.99

Jakie dożynki?? A gdzie te zbożowe pola?? Trawy nie ma kto skosić, a zboże to sadzano tu 20 lat temu...

kota
27.08.2014 22:16
IP: 83.29.29.228

ależ cudne wieńce! gratuluję!

Władek
26.08.2014 20:27
IP: 83.30.170.153

Dożynki to wielkie święto wsi, ale w tym roku pogoda popsuła imprezę. Miejsce też nie było najlepsze na taką pogodę.

Zobacz także

Witold Latusek: "Kurz wyborczy opada"

Piątek, 26 kwietnia 2024 19:07

Budowa ruszyła

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:34

Majówka w Amfiteatrze z Meloarte

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:33
Reklama