• Poniedziałek, 19 listopada 2018
  • Imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

Informacje

Lokomotywa świętuje (zdjęcia)

Data: 29 listopada 2015, Niedziela / Ilość wyświetleń: 2578

RABKA-ZDRÓJ: W sobotę Stowarzyszenie Lokomotywa świętowało jubileusz 10-lecia istnienia. Jubileusz był okazją, żeby pokazać dokonania Lokomotywy z ostatniej dekady. - Swoją działalnością pomogliście przełamać stereotyp, że w Rabce nic się nie dzieje. Tylko to, co zrobiliście w ciągu ostatnich dziesięciu lat, jest dowodem na to, że w mieście dużo się działo - powiedział na obchodach jubileuszu w kinie Śnieżka wiceburmistrz Robert Wójciak.

Podczas spotkania w kinie, liderzy stowarzyszenia - Marta i Cezary Skroccy oraz Grzegorz Werner - podsumowali działalność Lokomotywy. Zrobili to z trudem, bo jak się okazuje, stowarzyszenie angażowało się w wiele przedsięwzięć.

Marta Skrocka wspominała, że początki Lokomotywy to grupa młodych ludzi, którzy chcieli organizować w Rabce koncerty i robić fajne rzeczy. Kolejne dziesięć lat to proces przeobrażania się w profesjonalnie działające przedsiębiorstwo społeczne. - Dziś uświadamiamy sobie, że doszliśmy do etapu, gdy pracujemy w stowarzyszeniu - mówiła.

Pierwsze sukcesy Lokomotywy to koncerty zespołu Pink Freud i późniejsza wieloletnia współpraca z Wojciechem Mazolewskim, dziś uznanym muzykiem jazzowym, która zaowocował jego wielokrotnymi wizytami i występami w Rabce-Zdroju. Początki Lokomotywy także duży projekt realizowany w Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju pod nazwą "Rabka Strefą Dobrej Kultury". Były to letnie koncerty, warsztaty i pokazy. Natomiast pierwsza ogólnopolska impreza, to organizowany w Rabce-Zdroju w sumie czterokrotnie, unikatowy i gromadzący gwiazdy tej branży, Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej, który okazał się dużym sukcesem. To prawdopodobnie jedyny na świecie festiwal łączący teatr lalek z filmem animowanym.

Wielu rabczan z pewnością pamięta dwie edycje Koxx Fighters, imprezy sportowej braci Reczków, którą Lokomotywa rozbudowała o część rozrywkowo-koncertową. Nie można też nie wymienić unikatowej w skali regionu akcji "Jestem Zielony" z 2008 roku, zakończonej otwarcie sortowni odpadów, podczas której mieszkańcy Rabki-Zdroju, jako pierwsi w całej okolicy, uczyli się z segregować śmieci.

Co ważne, choć imprezy Lokomotywy z roku na rok stawały się coraz bardziej profesjonalne, zyskiwały duże wsparcie finansowe, to nadal towarzyszył im duch początków stowarzyszenia, czyli spontaniczna myśl, którą siłą społecznego zaangażowania przekuwano w akcję, koncert czy imprezę.

Cezary Skrocki wspominał, że nieraz wszystko wisiało na włosku i było na granicy uda się/nie uda się. - Ryzykowaliśmy, ale udawało się - podkreśla. Jak mówił, największa w tym zasługa ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie przychodzili z pomocą, gdy była ona najbardziej potrzeba. - To, że wiele imprez udało się zorganizować, to właśnie zasługa takich ludzi - mówił.

Działalność Lokomotywy, to też trzy finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rabce-Zdroju, kilkadziesiąt koncertów, warsztatów, akcji społecznych, ekologicznych, imprez kulturalnych i charytatywnych. Dziś Lokomotywa to głównie warsztaty teatralne i animacji poklatkowej oraz Teatr Chrząszcz w Trzcinie i jego spektakle dla najmłodszych oraz kabaret dla dorosłych.

Nie można nie wspomnieć też projektu Kino-reaktywacja. W 2011 roku, na wieść o planowej sprzedaży budynku kina Śnieżka, członkowie stowarzyszenia spotkali się z radnymi i władzami miasta, żeby zaprotestować przeciwko temu pomysłowi, co skończyło się przekazaniem Lokomotywie budynku kina w dzierżawę. Kina nie udało się wyremontować, bo koszty i potrzeby budynku przerosły by każdego, ale inicjatywa ta dała impuls do ratowania kina, co w końcu zaowocowało jego przebudową i modernizacją przez Urząd Miejski. - Może właśnie wasze zaangażowanie, wasz upór sprawiły, ze doszliśmy do tego co jest dzisiaj - mówił wiceburmistrz Robert Wójciak, pokazując na odnowiony budynek "Śnieżki", w którym odbyły się sobotnie obchody jubileuszu.

Rozpoczęły się one spektaklem „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie. Potem, w kinie "Śnieżka", członkowie Lokomotywy wspominali ostanie dziesięć lat działalności i dziękowali tym, którzy od początku wspierali stowarzyszenie. Podsumowaniem jubileuszu ma być okolicznościowy folder. Lokomotywie gratulowali m.in. przedstawiciele miasta i Fundacji Rozwoju Regionu Rabka. Na zakończenie uroczystości był urodzinowy tort.

(mr)

Galeria zdjęć

Komentarze

pan donald
01.12.2015 17:19

beznadziejni i tyle

Anka
30.11.2015 17:31

=> Młody: Może warto dowiedzieć się więcej, zanim zacznie się bzdury pisać :) =>rabcak: Oni są fajni i robią świetne rzeczy, ale nie są cudotwórcami-uleczaczami-kosmosu uzdrowicielami, takie życie, nie ma WSZYSTKIEGO w pakiecie :)

zgór
30.11.2015 09:24

do z gorców, sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą. Nie pierwszy to przypadek kiedy magistrat przypisuje sobie autorstwo pomysłu. Owoce działania śp Antoniego Rapacza o tym świadczą.

Pepe
30.11.2015 08:06

A Pani Burmistrz nie przyszła ?

młody
29.11.2015 22:42

Jakoś tłumów nie widać. Zawsze te same osoby. A tak nawiasem , czy to aby nie lokomotywa korzystała z kina nie płacą ani grosza ? To mają za co dziękować burmistrz. Nie wszyscy mają takie szczęście .Są tacy co sumiennie płacą i jeszcze i to żle.

rabcak
29.11.2015 17:49

skoro jesteście tacy skuteczni, to może macie pomysł, jak postawić na nogi szpital miejski...razem z tym przewodniczącym rady nadzorczej Wójciakiem

z gorców
29.11.2015 17:07

Pozytywni ludzie widać że mają ciekawe pomysły.P. Wójciak zapomina że impulsem do odbudowy kina była inicjatywa rabczańskiej młodzieży gimnazjalnej i licealnej -RABCZAŃSKIE KINO LETNIE. Mała dygresja i sprostowanie bo tej młodzieży do dzisiaj nikt z magistratu nie podziękował. A Stowarzyszeniu Lokomotywa następnych owocnych dziesięcioleci:)

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 1 i 3: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »