• Środa, 20 marca 2019
  • Imieniny: Klaudii, Eufemii, Cyriaki

Informacje

W Kasinie zamontowano czujnik powietrza

Data: 13 marca 2018, Wtorek / Ilość wyświetleń: 849

Na Orliku w Kasinie Wielkiej w ramach kampanii społecznej pt. ,,Wiem czym oddycham”, zainstalowano nowoczesne urządzenie do pomiaru zanieczyszczonego powietrza.

Pod koniec ubiegłego roku animator Orlika w Kasinie Wielkiej, uczestnicy prowadzonych przez niego zajęć oraz społeczność zrzeszona wokół tego obiektu wzięli udział Organizatorem akcji była Fundacja AVIVA. Kampania zawierała cykl działań, które miały nam uświadamiać, jaki wpływ na nasze zdrowie i życie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. W ramach szerokiej ogólnopolskiej kampanii zorganizowany był konkurs, w którym nagrodą był nowoczesny czujnik smogu AIRLY wraz z pełnym dwuletnim abonamentem. Konkurs polegał na zgłoszeniu lokalizacji, w której miałby ewentualnie zostać zamontowany czujnik oraz oddaniu jak największej ilości głosów na daną lokalizację. Trwał ponad dwa miesiące. Na początku roku okazało się, że Orlik Kasina Wielka znalazł się w gronie laureatów. Organizatorem akcji był animator Orlika Artur Żaba, wraz ze swoim kolegą Damianem Wydrą.

- Bardzo się cieszę, że Kasina Wielka brała udział w tym konkursie – komentuje animator Orlika Artur Żaba. - Prawda jest taka, że problem jakości powietrza w Polsce jest bardzo duży, głównie w okresie zimowym. Mimo tego, że Kasina Wielka jest górską miejscowością, to powietrze u nas też jest w tym okresie bardzo złe. Wynika to z wielu czynników. Natomiast na samym początku ważna jest wiedza o stanie powietrza. Zwiększa ona świadomość i daje pewną informację. Dzięki czujnikowi będziemy mogli to monitorować i pochylić się głębiej nad problemem w przyszłości. Dziękuję wszystkim osobom, które zagłosowały na naszą lokalizację i dołożyły małą cegiełkę w dbałości o powietrze w regionie. Stosunkowo późno zostały dopięte wszystkie formalności i czujnik działa praktycznie na finiszu okresu grzewczego, mimo tego zachęcam do śledzenia jakości powietrza poprzez darmową aplikację AIRLY.

Czujnik smogu w lokalizacji ,,Kasina Wielka Droga Wojewódzka 964" (Orlik) aktywny jest od dwóch tygodni. Każdy, kto chciałby sprawdzić jakość powietrza w tym rejonie, musi pobrać na swój smartfon lub inne urządzenie mobilne bezpłatną aplikację ,,Airly" dostępną w sklepie Google Play.

- Zachęcamy do sprawdzania jakości powietrza, bo dzięki takiej informacji możemy zaplanować na przykład popołudniowy spacer czy wieczorny jogging – dodaje animator. Przede wszystkim czujnik i pomiar jakości powietrza powinien zwiększyć naszą świadomości czym oddychamy i co zrobić żeby nasze powietrze było lepsze.
Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Więcej informacji: https://airly.eu/pl/

Źródło: materiały prasowe

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 1 i 3: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »